Świadectwa Dojrzałości

ODBIÓR  ŚWIADECTW DOJRZAŁOŚCI   3 lipca 2018  godz. 12:00 –  AULA SZKOLNA

Sprawdzenie własnych wyników przez zdającego możliwe będzie po zalogowaniu w serwisie przeznaczonym dla uczniów i absolwentów uczniowie.oke.poznan.pl za pomocą loginu i hasła wygenerowanego przez OKE (logowanie możliwe od 3 lipca 2018).

Hasła i loginy można odbierać osobiście (po okazaniu dowodu tożsamości) w sekretariacie szkoły od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-15:00.

Posted in Wydarzenia | Możliwość komentowania Świadectwa Dojrzałości została wyłączona

Gazeta Marcinka „GAMA”

W czerwcu br. ukazał się pierwszy numer GAZETY MARCINKA „GAMA”

Zapraszamy do lektury

Tekst

Wersja papierowa gazety będzie dostępna w bibliotece szkolnej.

Posted in Wydarzenia | Możliwość komentowania Gazeta Marcinka „GAMA” została wyłączona

FRANKOFILM

8 czerwca z kilkuosobową grupą gimnazjalistów i licealistów  udaliśmy się do Zielonej Góry na 14 festiwal FRANKOFILM, który odbywał się w dniach 8-10 czerwca. Wcześniej ekipy młodych filmowców z naszej szkoły nakręciły 5 filmów krótkometrażowych w języku francuskim i 4 z nich zostały przyjęte na tegoroczny festiwal, którego tematem było ŚWIATŁO. Pierwszego i drugiego dnia festiwalu prezentowane były wszystkie filmy konkursowe, a wieczorami odbywały się spotkania z ciekawymi ludźmi kina francuskiego i polskiego. Jeden z naszych licealistów udzielił tez wywiadu dla telewizji francuskiej TV5. Mimo, że w tym roku nie zdobyliśmy nagród jesteśmy bardzo zadowoleni z uczestnictwa w wydarzeniu i cieszymy się nagrodą absolwentów sekcji dwujęzycznej MARCINKA, którzy uhonorowani zostali nagrodą specjalną jurorów.

Mamy nadzieję wziąć też udział w przyszłorocznej edycji festiwalu.

Posted in Wydarzenia | Możliwość komentowania FRANKOFILM została wyłączona

Koło szwedzkie z wizytą w Gnieźnie

W niedzielę,  17 czerwca Koło Szwedzkie wybrało się  na wycieczkę  do Gniezna.

Odwiedziliśmy bardzo  ciekawą  wystawę  zatytułowaną  „Wielkie Morawy” , którą  do końca czerwca można jeszcze się zachwycać w Muzeum Początków Państwa Polskiego.

Nasz osobisty przewodnik opowiadał  nam o obyczajach , kulturze i sztuce  słowiańskich przodków.  Czarujące ozdoby ze złota i srebra szczególnie nas zauroczyły.

A wszystko interesowało nas w szczególności dlatego,  ze prasłowiańska kultura jest bardzo bliska kulturze wikińskiej, tak więc skandynawskiej, a nawet przeplata się  z nią bezustannie.

Z Wielkich Moraw pochodzą zatem różne dobrze znane nam przedmioty.

Po wizycie w muzeum, uraczyliśmy się  spacerem nad jeziorem i odpoczynkiem przy Katedrze Gnieźnieńskiej.

Karolina  Kamińska

Posted in Wydarzenia | Możliwość komentowania Koło szwedzkie z wizytą w Gnieźnie została wyłączona

“November 1918″ w murach Marcinka

We wtorek, 12.06 uczniowie Marcinka wraz z młodzieżą niemiecką z Jacob-Grimm-Schule zaprezentowali spektakl zatytułowany „November 1918”. Przedstawienie było efektem tegorocznych warsztatów, które miały miejsce zarówno w Hofgeismar, jak i w Poznaniu. Opiekunami grup byli: p. Wiesława Wójcik, p. Magdalena Marcinkowska, p. Ede Müller, p. Jörg Gessner oraz p. Simon Aulepp. O porozumienie między gośćmi a gospodarzami zadbała p. Anna Jaremko – tłumacz języka niemieckiego.

Spektakl upamiętniał 100. lecie dwóch wydarzeń: odzyskania niepodległości przez Polskę, a także wybuchu rewolucji listopadowej w Niemczech. Występ wszystkich trzech grup – muzycznej, teatralnej i tanecznej, spotkał się z wielkim uznaniem publiczności Marcinka.
Pomimo sześciu dni pracy nad projektem, młodzież miała okazję wziąć udział w wielu wydarzeniach kulturalnych Poznania – w koncertach na Festiwalu Ethno Port, warsztatach z pantomimy na Festiwalu OFF Sytuacje, czy spektaklu „Baron Münchhausen” w Teatrze Animacji. Był to produktywnie spędzony czas, pełen dobrej zabawy przy pięknej pogodzie.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji ze spektaklu!

Posted in Wydarzenia | Możliwość komentowania “November 1918″ w murach Marcinka została wyłączona

Marcinek w Parlamencie Europejskim

W nocy 31 maja 2018 roku rozpoczęliśmy podróż, której celem miał być udział w European Youth Event 2018 oraz zwiedzenie Parlamentu Europejskiego.

Naszym pierwszym dłuższym przystankiem stał się Bamberg  – właśnie stamtąd pochodzą tak dobrze znani nam, Wielkopolanom, Bambrzy. Podczas kilkugodzinnej przerwy weszliśmy na najwyższy szczyt miasta (widok był piękny) a także zwiedziliśmy katedrę i okolice ratusza.

Do Strasburga dojechaliśmy wczesnym wieczorem, około godziny 19.00. Wtedy właśnie pierwszy raz zobaczyliśmy budynek Parlamentu. Wszyscy byliśmy oczarowani. Najpierw jednak udaliśmy się na miejsce rejestracji– aby wejść do PE-musieliśmy dostać akredytacje. Otrzymaliśmy tam opaski identyfikujące uczestników, oraz tzw. Starter packi.

Kolejny dzień powitał nas smacznym francuskim śniadaniem z croissantami i kawą. Po takiej dawce przyjemności byliśmy bardziej niż gotowi na czekające nas emocje podczas European Youth Event jak i Yo!Fest – wydarzenia dla młodych ludzi, organizowanego podczas każdej edycji EYE.

Na początku odbyło się uroczyste rozpoczęcie w budynku Parlamentu Europejskiego. Mowę powitalną w sali plenarnej wygłosił Antonio Tajani. Przez cały dzień mieliśmy możliwość uczestniczenia w warsztatach („Are you old enough to vote at 16”) oraz wykładach („Race to planet Mars: A place to see before you die?”, „The DNA revolution: We better talk this over!”, „Code Quantum : au tour de l’Europe!” ), które były tłumaczone na 3 języki: angielski, francuski i niemiecki. W przerwie między atrakcjami mieliśmy możliwość m.in: zwiedzić Parlament (w tym salę plenarną) oraz ozdobić torby I koszulki afrykańskimi znakami (oznaczającymi np. demokrację czy nadzieję).

Następnego ranka wstaliśmy wcześnie i ruszyliśmy do Colmar, tzw. Małej Wenecji. Zwiedziliśmy tam zachwycającą katedrę  i podziwialiśmy promieniujące w słońcu kamieniczki.

W południe ruszyliśmy z powrotem do Strasburga- do Parlamentu Europejskiego- na wyczekiwany wykład pt: „Combating fake news: What can we do?”. Prelekcja okazała się niezwykle interesująca i mieliśmy wrażenie, że czas przyspieszył. O czternastej rozpoczął się czas wolny w PE. Mieliśmy okazję ze spokojem zwiedzić budynek parlamentu, jak również uczestniczyć w wielu warsztatach organizowanych przez Yo!Fest na jego terenie. Był to czas bardzo dobrze spędzony, podczas którego poznaliśmy wielu ciekawych ludzi z całego świata, nawiązaliśmy nowe znajomości i poszerzyliśmy nasze horyzonty.

Wczesnym wieczorem  dotarliśmy na Jardin De Deux Rives (Ogród Dwóch Rzek), gdzie miał się odbyć seans filmowy oskarowego „ La La Land”. Okazało się, że mamy jeszcze wiele czasu, który spędziliśmy jednak bardzo pożytecznie. Dołączyliśmy do tańczącej grupy międzynarodowej młodzież m.in. Francuzów, którzy nauczyli nas kilku tańców bretońskich. Była to niepowtarzalna okazja to rozmowy- jak i poznania innej kultury.

Kolejny dzień rozpoczął się zwiedzaniem malowniczego Strasburga. Byliśmy pod wielkim wrażeniem katedry, oraz małych uliczek centrum.

Pożegnaliśmy  piękną stolicę UE i ruszyliśmy  autokarem do Polski.

Wycieczka ta była dla nas wielką szansą na poznanie nowych ludzi i poszerzenia horyzontów, a także zdobycia nowej wiedzy. Mieliśmy okazję uczestniczyć w wielu ciekawych wydarzeniach, które na pewno zapadną nam w pamięć.

Alicja Han, klasa Omega1

Wyjazd został dofinansowany przez Wydział Oświaty  oraz Marszałka Województwa Wielkopolskiego pana Marka Woźniaka-za co serdecznie dziękujemy!

Galeria zdjęć

 

 

 

Posted in Wydarzenia | Możliwość komentowania Marcinek w Parlamencie Europejskim została wyłączona

Wieża Gargamela

Klasa g2a i francuski projekt inaugurujący Festiwal Malta

W dniu 11 czerwca 2018 klasa g2a wraz z p. A. Klinger i p. E. Kotuńską, wzięła udział w projekcie budowania kartonowej budowli, repliki wieży nazywanej przez część Poznaniaków, wieżą Gargamela. Ten  budynek, dobudowany do historycznego Zamku Przemysła, wzbudza kontrowersje.

Twórcą projektu jest francuski artysta wizualny Olivier Grossetête zajmujący się w swojej pracy problematyką miejskiej architektury i jej symboliki. Uczestnicy projektów tego artysty odkrywają, że mają moc wykonywania budynków reprezentujących jakąś władzę, ale mają również moc, aby te symbole władzy zniszczyć.

Replika wieży powstała z kartonów i taśmy bez udziału jakichkolwiek maszyn, a ostatni etap jej budowania miał miejsce na Placu Wolności w Poznaniu. Wieża została zniszczona 15 czerwca podczas inauguracji 28 edycji Festiwalu Malta.

A uczniowie g2a mogli porozmawiać po francusku z artystami z Francji, którzy kierowali wykonaniem tego ogromnego kartonowego dzieła w naszym mieście.

zdjęcia – p. A. Klinger, internet

 

Galeria zdjęć

Posted in Wydarzenia | Możliwość komentowania Wieża Gargamela została wyłączona

Spektakl Notre – Dame de Paris

Spektakl słowno – muzyczny Notre – Dame de Paris

W dniu 28 maja 2018, licząca trzydzieści osób klasa g2a, przy wsparciu Julii Chęcińskiej z Omegi 2, dwóch studentek Instytutu Filologii Romańskiej, naszej absolwentki Martyny Kozaneckiej i pięknie tańczącej młodziutkiej Nataszy Chadyniak, wystawiła spektakl w auli Szkoły. Każdy z uczestników zaangażował się poprzez śpiew, taniec, słowo mówione, grę aktorską czy też umiejętności techniczne. Podziękowania należą się również naszemu szkolnemu panu elektrykowi i jego pomocnikowi.

Spektakl został przygotowany na podstawie wybranych wątków z powieści Wiktora Hugo Katedra Marii Panny w Paryżu i oryginalnego spektaklu  Notre-Dame de Paris autorstwa Luc’a Plamandon i Richard’a Cocciante. Jego premiera miała miejsce prawie 20 lat temu, 16 września 1998 roku w Paryżu. Zainspirowaliśmy się również spektaklem Notre – Dame de Paris przedstawionym w Teatrze Muzycznym w Gdyni w 2017 roku.

Jesteśmy przekonani, że przesłanie do tolerancji wobec Innych wyrażone prawie 200 lat temu przez znanego francuskiego pisarza pozostaje nadal aktualne. Średniowieczny wyzyskiwany lud Paryża miał prawo do szacunku i godności.

A poziom znajomości języka francuskiego naszych uczniów jest godny podziwu!

Anna Klinger, pomysłodawczyni spektaklu

Galeria zdjęć

 

Posted in Wydarzenia | Możliwość komentowania Spektakl Notre – Dame de Paris została wyłączona

Nie straszny nam Apollinaire!

Guillaume Apollinaire ,w rzeczywistości  Wilhelm Apolinary Kostrowicki, francuski poeta polskiego pochodzenia, to jeden z najwybitniejszych przedstawicieli awangardy poetyckiej wielki poeta i twórca słynnych kaligramów.

Był związany z fowistami, następnie z kubistami, torował drogę surrealizmowi (twórca tego terminu), trudno jest go wpisać jednak w kontekst jednego z nurtów epoki, bowiem skupiony był na swojej własnej drodze artystycznej, którą określał czasem mianem „orfizmu dramatycznego”.

Kaligramy Apollinaire’a to poezja zapisywana w formie kształtów.

Uczniowie klas G2a oraz G2b pokusili się  spróbować swoich sił  w tej trudnej dziedzinie poezji.

Okazało się, że  dla dwujęzycznych gimnazjalistów  Marcinka i Apollinaire nie straszny! Nasze kaligramy dorównują dziełom  mistrza!

Karolina Kamińska

Posted in Wydarzenia | Możliwość komentowania Nie straszny nam Apollinaire! została wyłączona

Piracka przygoda

Dnia 29 maja 2018r na terenie poznańskiej Cytadeli klasa Columbus 1 zorganizowała grę miejską „Piracka przygoda” dla poznańskiego DOA.

Uczniowie przygotowali tematyczne zadania i konkurencje takie jak:

– składanie łódek z origami,

– szukanie skarbu przy pomocy wykrywacza metalu,

– piracki taniec,

– przygotowanie własnych pirackich flag,

– tor sprawności pirackiej.

Dzięki miłej atmosferze i sprzyjającej pogodzie wszyscy uczestnicy w pełni cieszyli się z przygotowanych atrakcji.

Galeria zdjęć

Posted in Wydarzenia | Możliwość komentowania Piracka przygoda została wyłączona