I KLASY LICEUM – rekrutacja

KOMUNIKAT dla uczniów I klas Liceum

Posted in Wydarzenia | Możliwość komentowania I KLASY LICEUM – rekrutacja została wyłączona

RODO

PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH

Posted in Wydarzenia | Możliwość komentowania RODO została wyłączona

Francuskie śniadanie na trawie

18 czerwca na trawce, wśród  drzew, czyli w ogrodowej części  boiska szkolnego, drugie klasy gimnazjum urządziły już  tradycyjny francuski piknik,

LE DEJEUNER SUR L’HERBE.

Trzykolorowe flagi powiewały na wietrze, bagietki, croissanty i inne przysmaki rozpływały się  w ustach popijane wodą  zaczarowaną w francuskie trunki, niektórzy  błogo się wylegiwali na kocykach w barwach francuskich, innym z kolei nie zabrakło sił na udział w rozmaitych zawodach i zabawnych konkurencjach. Było gonienie liska, kręcenie bączków, składanie samolocików, oraz szereg dyscyplin sprawnościowych.

Najwspanialszy był wynik. Każda z trzech klas zdobyła identyczną  ilość punktów! To oznacza , ze wszyscy są  równie najlepsi!

Tym miłym akcentem sekcja dwujęzyczna Marcinka kończy pracę w tym roku szkolnym. Bonnes vacances

Karolina Kamińska

Galeria zdjęć

Posted in Wydarzenia | Możliwość komentowania Francuskie śniadanie na trawie została wyłączona

Świadectwa Dojrzałości

ODBIÓR  ŚWIADECTW DOJRZAŁOŚCI   3 lipca 2018  godz. 12:00 –  AULA SZKOLNA

Sprawdzenie własnych wyników przez zdającego możliwe będzie po zalogowaniu w serwisie przeznaczonym dla uczniów i absolwentów uczniowie.oke.poznan.pl za pomocą loginu i hasła wygenerowanego przez OKE (logowanie możliwe od 3 lipca 2018).

Hasła i loginy można odbierać osobiście (po okazaniu dowodu tożsamości) w sekretariacie szkoły od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-15:00.

Posted in Wydarzenia | Możliwość komentowania Świadectwa Dojrzałości została wyłączona

Gazeta Marcinka „GAMA”

W czerwcu br. ukazał się pierwszy numer GAZETY MARCINKA „GAMA”

Zapraszamy do lektury

Tekst

Wersja papierowa gazety będzie dostępna w bibliotece szkolnej.

Posted in Wydarzenia | Możliwość komentowania Gazeta Marcinka „GAMA” została wyłączona

FRANKOFILM

8 czerwca z kilkuosobową grupą gimnazjalistów i licealistów  udaliśmy się do Zielonej Góry na 14 festiwal FRANKOFILM, który odbywał się w dniach 8-10 czerwca. Wcześniej ekipy młodych filmowców z naszej szkoły nakręciły 5 filmów krótkometrażowych w języku francuskim i 4 z nich zostały przyjęte na tegoroczny festiwal, którego tematem było ŚWIATŁO. Pierwszego i drugiego dnia festiwalu prezentowane były wszystkie filmy konkursowe, a wieczorami odbywały się spotkania z ciekawymi ludźmi kina francuskiego i polskiego. Jeden z naszych licealistów udzielił tez wywiadu dla telewizji francuskiej TV5. Mimo, że w tym roku nie zdobyliśmy nagród jesteśmy bardzo zadowoleni z uczestnictwa w wydarzeniu i cieszymy się nagrodą absolwentów sekcji dwujęzycznej MARCINKA, którzy uhonorowani zostali nagrodą specjalną jurorów.

Mamy nadzieję wziąć też udział w przyszłorocznej edycji festiwalu.

Posted in Wydarzenia | Możliwość komentowania FRANKOFILM została wyłączona

Koło szwedzkie z wizytą w Gnieźnie

W niedzielę,  17 czerwca Koło Szwedzkie wybrało się  na wycieczkę  do Gniezna.

Odwiedziliśmy bardzo  ciekawą  wystawę  zatytułowaną  „Wielkie Morawy” , którą  do końca czerwca można jeszcze się zachwycać w Muzeum Początków Państwa Polskiego.

Nasz osobisty przewodnik opowiadał  nam o obyczajach , kulturze i sztuce  słowiańskich przodków.  Czarujące ozdoby ze złota i srebra szczególnie nas zauroczyły.

A wszystko interesowało nas w szczególności dlatego,  ze prasłowiańska kultura jest bardzo bliska kulturze wikińskiej, tak więc skandynawskiej, a nawet przeplata się  z nią bezustannie.

Z Wielkich Moraw pochodzą zatem różne dobrze znane nam przedmioty.

Po wizycie w muzeum, uraczyliśmy się  spacerem nad jeziorem i odpoczynkiem przy Katedrze Gnieźnieńskiej.

Karolina  Kamińska

Posted in Wydarzenia | Możliwość komentowania Koło szwedzkie z wizytą w Gnieźnie została wyłączona

“November 1918″ w murach Marcinka

We wtorek, 12.06 uczniowie Marcinka wraz z młodzieżą niemiecką z Jacob-Grimm-Schule zaprezentowali spektakl zatytułowany „November 1918”. Przedstawienie było efektem tegorocznych warsztatów, które miały miejsce zarówno w Hofgeismar, jak i w Poznaniu. Opiekunami grup byli: p. Wiesława Wójcik, p. Magdalena Marcinkowska, p. Ede Müller, p. Jörg Gessner oraz p. Simon Aulepp. O porozumienie między gośćmi a gospodarzami zadbała p. Anna Jaremko – tłumacz języka niemieckiego.

Spektakl upamiętniał 100. lecie dwóch wydarzeń: odzyskania niepodległości przez Polskę, a także wybuchu rewolucji listopadowej w Niemczech. Występ wszystkich trzech grup – muzycznej, teatralnej i tanecznej, spotkał się z wielkim uznaniem publiczności Marcinka.
Pomimo sześciu dni pracy nad projektem, młodzież miała okazję wziąć udział w wielu wydarzeniach kulturalnych Poznania – w koncertach na Festiwalu Ethno Port, warsztatach z pantomimy na Festiwalu OFF Sytuacje, czy spektaklu „Baron Münchhausen” w Teatrze Animacji. Był to produktywnie spędzony czas, pełen dobrej zabawy przy pięknej pogodzie.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji ze spektaklu!

Posted in Wydarzenia | Możliwość komentowania “November 1918″ w murach Marcinka została wyłączona

Marcinek w Parlamencie Europejskim

W nocy 31 maja 2018 roku rozpoczęliśmy podróż, której celem miał być udział w European Youth Event 2018 oraz zwiedzenie Parlamentu Europejskiego.

Naszym pierwszym dłuższym przystankiem stał się Bamberg  – właśnie stamtąd pochodzą tak dobrze znani nam, Wielkopolanom, Bambrzy. Podczas kilkugodzinnej przerwy weszliśmy na najwyższy szczyt miasta (widok był piękny) a także zwiedziliśmy katedrę i okolice ratusza.

Do Strasburga dojechaliśmy wczesnym wieczorem, około godziny 19.00. Wtedy właśnie pierwszy raz zobaczyliśmy budynek Parlamentu. Wszyscy byliśmy oczarowani. Najpierw jednak udaliśmy się na miejsce rejestracji– aby wejść do PE-musieliśmy dostać akredytacje. Otrzymaliśmy tam opaski identyfikujące uczestników, oraz tzw. Starter packi.

Kolejny dzień powitał nas smacznym francuskim śniadaniem z croissantami i kawą. Po takiej dawce przyjemności byliśmy bardziej niż gotowi na czekające nas emocje podczas European Youth Event jak i Yo!Fest – wydarzenia dla młodych ludzi, organizowanego podczas każdej edycji EYE.

Na początku odbyło się uroczyste rozpoczęcie w budynku Parlamentu Europejskiego. Mowę powitalną w sali plenarnej wygłosił Antonio Tajani. Przez cały dzień mieliśmy możliwość uczestniczenia w warsztatach („Are you old enough to vote at 16”) oraz wykładach („Race to planet Mars: A place to see before you die?”, „The DNA revolution: We better talk this over!”, „Code Quantum : au tour de l’Europe!” ), które były tłumaczone na 3 języki: angielski, francuski i niemiecki. W przerwie między atrakcjami mieliśmy możliwość m.in: zwiedzić Parlament (w tym salę plenarną) oraz ozdobić torby I koszulki afrykańskimi znakami (oznaczającymi np. demokrację czy nadzieję).

Następnego ranka wstaliśmy wcześnie i ruszyliśmy do Colmar, tzw. Małej Wenecji. Zwiedziliśmy tam zachwycającą katedrę  i podziwialiśmy promieniujące w słońcu kamieniczki.

W południe ruszyliśmy z powrotem do Strasburga- do Parlamentu Europejskiego- na wyczekiwany wykład pt: „Combating fake news: What can we do?”. Prelekcja okazała się niezwykle interesująca i mieliśmy wrażenie, że czas przyspieszył. O czternastej rozpoczął się czas wolny w PE. Mieliśmy okazję ze spokojem zwiedzić budynek parlamentu, jak również uczestniczyć w wielu warsztatach organizowanych przez Yo!Fest na jego terenie. Był to czas bardzo dobrze spędzony, podczas którego poznaliśmy wielu ciekawych ludzi z całego świata, nawiązaliśmy nowe znajomości i poszerzyliśmy nasze horyzonty.

Wczesnym wieczorem  dotarliśmy na Jardin De Deux Rives (Ogród Dwóch Rzek), gdzie miał się odbyć seans filmowy oskarowego „ La La Land”. Okazało się, że mamy jeszcze wiele czasu, który spędziliśmy jednak bardzo pożytecznie. Dołączyliśmy do tańczącej grupy międzynarodowej młodzież m.in. Francuzów, którzy nauczyli nas kilku tańców bretońskich. Była to niepowtarzalna okazja to rozmowy- jak i poznania innej kultury.

Kolejny dzień rozpoczął się zwiedzaniem malowniczego Strasburga. Byliśmy pod wielkim wrażeniem katedry, oraz małych uliczek centrum.

Pożegnaliśmy  piękną stolicę UE i ruszyliśmy  autokarem do Polski.

Wycieczka ta była dla nas wielką szansą na poznanie nowych ludzi i poszerzenia horyzontów, a także zdobycia nowej wiedzy. Mieliśmy okazję uczestniczyć w wielu ciekawych wydarzeniach, które na pewno zapadną nam w pamięć.

Alicja Han, klasa Omega1

Wyjazd został dofinansowany przez Wydział Oświaty  oraz Marszałka Województwa Wielkopolskiego pana Marka Woźniaka-za co serdecznie dziękujemy!

Galeria zdjęć

 

 

 

Posted in Wydarzenia | Możliwość komentowania Marcinek w Parlamencie Europejskim została wyłączona

Wieża Gargamela

Klasa g2a i francuski projekt inaugurujący Festiwal Malta

W dniu 11 czerwca 2018 klasa g2a wraz z p. A. Klinger i p. E. Kotuńską, wzięła udział w projekcie budowania kartonowej budowli, repliki wieży nazywanej przez część Poznaniaków, wieżą Gargamela. Ten  budynek, dobudowany do historycznego Zamku Przemysła, wzbudza kontrowersje.

Twórcą projektu jest francuski artysta wizualny Olivier Grossetête zajmujący się w swojej pracy problematyką miejskiej architektury i jej symboliki. Uczestnicy projektów tego artysty odkrywają, że mają moc wykonywania budynków reprezentujących jakąś władzę, ale mają również moc, aby te symbole władzy zniszczyć.

Replika wieży powstała z kartonów i taśmy bez udziału jakichkolwiek maszyn, a ostatni etap jej budowania miał miejsce na Placu Wolności w Poznaniu. Wieża została zniszczona 15 czerwca podczas inauguracji 28 edycji Festiwalu Malta.

A uczniowie g2a mogli porozmawiać po francusku z artystami z Francji, którzy kierowali wykonaniem tego ogromnego kartonowego dzieła w naszym mieście.

zdjęcia – p. A. Klinger, internet

 

Galeria zdjęć

Posted in Wydarzenia | Możliwość komentowania Wieża Gargamela została wyłączona