TEDx znowu w Marcinka!!!

Już jutro w Marciniku ponownie zagości wydarzenie TEDxMarcinekSchool!!!. To już czwarta edycja TEDx-a w 1LO. Przygotowania do imprezy idą pełną parą, nie możemy się jej doczekać – w przeciwieństwie do Karola Marcinkowskiego, który jak zwykle czeka na wydarzenie z wielką cierpliwością i wrodzonym sobie spokojem. Przypominamy, że wydarzenie jest zamknięte – przeznaczone tylko dla uczniów i absolwentów Marcinka. Cegiełki będzie można nabyć również przed wejściem na imprezę. Start o godzinie 16:00

DO ZOBACZENIA!!!

Posted in Wydarzenia | Możliwość komentowania TEDx znowu w Marcinka!!! została wyłączona

Dni Kariery w Luboniu

Ostatniego dnia stycznia Sekcja Dwujęzyczna uczestniczyła w Dniach Kariery organizowanych w Szkole Podstawowej nr 4 w Luboniu. Prezentowaliśmy tam zainteresowanym uczniom i ich rodzicom możliwości, które proponuje „Marcinek” w roku szkolnym 2019/2020, kładąc szczególny nacisk na naszą klasę zerową z językiem francuskim.

Okazuje się, że zainteresowanych było wielu, którzy zapragnęli uczyć się francuskiego – języka miłości, poezji i sztuki , od zera do perfekcji.

Uczennice klasy G3B – Clara  i Agata , których historie oczarowały przyszłych kandydatów, opowiadały o codziennych trudach i zmaganiach, o małych i dużych sukcesach , o nauczycielach , i o tym, jak to jest , gdy już francuskim włada się doskonale.

Mamy nadzieję spotkać się we wrześniu, w naszych  pierwszych klasach licealnych.

Karolina Kamińska

Posted in Wydarzenia | Możliwość komentowania Dni Kariery w Luboniu została wyłączona

Francuska klasa dwujęzyczna na TARGACH EDUKACYJNYCH

Serdecznie zapraszamy uczniów klas ósmych szkoły podstawowej z rodzicami oraz wszystkie osoby zainteresowane JĘZYKIEM FRANCUSKIM na spotkanie z nauczycielami i uczniami MARCINKA.

Będziemy przez trzy dni, od 1 do 3 marca 2019r., na XXIII TARGACH EDUKACYJNYCH, które odbędą się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich ( Pawilon 7A ).

Posted in Wydarzenia | Możliwość komentowania Francuska klasa dwujęzyczna na TARGACH EDUKACYJNYCH została wyłączona

FRANCUSKA KLASA ZEROWA

Klasa „0”
W roku szkolnym 2019/2020 „Marcinek” wraca do swojej długoletniej tradycji tzw. klasy „0” z językiem francuskim. Jest to klasa przygotowująca do czteroletniego dwujęzycznego liceum ogólnokształcącego. Jej program przewiduje 18 godzin języka francuskiego w tygodniu, a dodatkowo pojedyncze godziny języka polskiego, matematyki i wychowania fizycznego. Jest to tzw. nauczanie przez imersję – zanurzenie w języku. Tak duża liczba godzin pozwala uczniom osiągnąć poziom znajomości języka A2+/B1, by w następnych latach dojść do poziomu B2/C1. Dwujęzyczne nauczanie przedmiotów niejęzykowych będzie realizowane na późniejszym etapie, w klasach I-IV liceum. Po przejściu do liceum przewidziane są również wymiany ze szkołami we Francji.
W ramach lekcji języka francuskiego, w klasie „0”, nauczamy również kultury oraz historii Francji i krajów francuskojęzycznych, a także organizujemy zajęcia teatralne lub filmowe. Nietuzinkowe lekcje prowadzone są przez nauczycieli pasjonatów, posiadających wieloletnie doświadczenie w nauczaniu.

Posted in Wydarzenia | Możliwość komentowania FRANCUSKA KLASA ZEROWA została wyłączona

Finał Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego – informacje

Informacje o miejscu i czasie przeprowadzenia finału Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjum :

STOPIEŃ WOJEWÓDZKI (FINAŁ) WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU MATEMATYCZNEGO DLA UCZNIÓW DOTYCHCZASOWYCH GIMNAZJÓW I KLAS DOTYCHCZASOWYCH GIMNAZJÓW WOJEWÓDZTWA WIELKOPOLSKIEGO W ROKU SZKOLNYM 2018/2019

STOPIEŃ WOJEWÓDZKI (FINAŁ) WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU MATEMATYCZNEGO DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH WOJEWÓDZTWA WIELKOPOLSKIEGO W ROKU SZKOLNYM 2018/2019

Posted in Wydarzenia | Możliwość komentowania Finał Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego – informacje została wyłączona

Dekoracja szkoły- studniówka

Strojenie szkoły – wytyczne:

– nastawienie na wystrój raczej oszczędny w formie;

– jak najprostsze rozwiązania, nie wymagające skomplikowanego montażu;

– montaż dekoracji do ścian na korytarzu wyłącznie z wykorzystaniem już obecnie zamocowanych na ścianach haczyków;

– wystrój auli oraz sal: 201, 5, 7, 8  – bardzo oszczędny – niczego nie mocujemy do ścian bocznych;

– w żadnych pomieszczeniach nie przyklejamy w żaden sposób dekoracji do ścian oraz cegieł (zakaz używania taśm, klejów itp., nie wolno też samodzielnie montować żadnych gwoździ itp.), zatem należy się nastawić na stojące elementy dekoracji;

– podczas strojenia szkoły wymagana dokładna ochrona podłóg przed zabrudzeniem i zniszczeniem tzn. zabezpieczenie podłóg kartonami oraz grubą folią malarską;

– wszelkie prace malarskie z użyciem aerozoli, lakierów itp. wyłącznie na zewnątrz na boisku szkolnym (powierzchnię boiska także należy zabezpieczyć przed zabrudzeniem);

– wszelkie materiały należy zakupić wcześniej, a nie w dniu rozpoczęcia strojenia;

– należy  wyposażyć się we własne narzędzia potrzebne do prac związanych z wystrojem ( w tym np. nożyczki, przedłużacze) oraz środki czystości, by na bieżąco porządkować miejsce pracy;

– dekorowanie odbywa się w czasie godzin lekcyjnych;

– podczas dekorowania dbamy o mienie szkoły tak, by nie powodować żadnych uszkodzeń ścian, podłóg oraz wyposażenia szkoły; uczniowie klasy dekorującej dane pomieszczenia odpowiadają za ewentualne szkody.

Posted in Wydarzenia | Możliwość komentowania Dekoracja szkoły- studniówka została wyłączona

Sukces Żeńskiego Chóru Kameralnego Di Nuovo

W dniu 26 stycznia 2019 odbył się w Rzeszowie VI Festiwal Kolęd i Pastorałek. Jury w dwóch składach wysłuchało 36 prezentacji konkursowych w wykonaniu chórów, orkiestr i zespołów wokalno-instrumentalnych z Polski i Ukrainy. Żeński Chór Kameralny Di Nuovo z Poznania pod dyrekcją Doroty Wojnowskiej zgodnie z werdyktem komisji pod przewodnictwem prof. dr hab. Katarzyny Sokołowskiej otrzymał Złoty Dyplom w kategorii chórów dorosłych. 

Dla chórzystek, które są wychowankami I LO im. K. Marcinkowskiego, szczególne znaczenie ma zdobycie swojej pierwszej nagrody po reaktywacji w jubileuszowym roku obchodów stulecia istnienia „Marcinka”. Jest też dowodem, że swoje pasje warto realizować w każdym wieku i daje to ogromną satysfakcję.

Posted in Wydarzenia | Możliwość komentowania Sukces Żeńskiego Chóru Kameralnego Di Nuovo została wyłączona

Realizujemy program MOJE FINANSE

Eliminacje szkolne wyłoniły  3 – osobowy zespół  w  składzie: Marianna Bocianowska – C1, Antoni Pożywiłko  – A1 i Roch Sidorowicz – M1,  który  reprezentuje szkołę w konkursie  „Przedsiębiorczy na rynku finansowym”.

8 stycznia 2019,  o godzinie 9.00 za pośrednictwem strony internetowej programu „Moje finanse”,  ruszyły rozgrywki,  które polegały na  rozwiązaniu  kilku studiów  przypadku.  O wyniku rozgrywek decydowała liczba otrzymanych punktów  i  czas, w którym zespoły zadania rozwiązały. Do kolejnego   etapu konkursu zakwalifikowało się tylko 20 zespołów z całej Polski, w tym gronie znalazł się zespół z Marcinka.

Gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnym etapie konkursu.                     

Szkolny Klub Przedsiębiorczości NOSTRO

Posted in Wydarzenia | Możliwość komentowania Realizujemy program MOJE FINANSE została wyłączona

Mitologie świata po francusku

  Uczniowie klasy G3B zaprezentowali wczoraj, 9 stycznia 2019 r., całkowicie nowe, własne wersje mitologii świata w języku francuskim.

  Przenieśli nas w czasie do starożytnego Egiptu. Archeolog Łucja, obudziwszy mumię faraona, ukazała nam historię stworzenia świata, kłótnię o tron braci Ozyrysa i Setha, oraz ważenie serca decydujące o przyjęciu w zaświaty. Magiczne rytuały i tajemne regułki recytowane en francais przez boginie i bogów przyodzianych w przepiękne maski, własnoręcznie wykonane przez uczennice, sprawiły że świat realny na chwilę przestał istnieć.

  Zostaliśmy też zaproszeni do celtyckich lasów, wśród których książę i biedak polowali na jelenie. Przepiękna celtycka legenda o miłości, wybaczeniu, magii i zwycięstwie dobra nad złem cudownie opowiedziana i odegrana z niesamowitym zaangażowaniem w role, ukazała nam księżniczkę szukającą miłości, śmiałego księcia gotowego na wszystko, oraz zwykłych ludzi, którym przeznaczenie kazało odegrać ważne role w historii królewskiej rodziny.

  Tymczasem w starożytnych Chinach dwoje młodych uczniów pilnie uczyło się w szkole. Ich surowy nauczyciel nie zdawał sobie sprawy  z krytego przez nich wielkiego sekretu. Okazało się , że jeden z uczniów był dziewczyną w przebraniu, po to by móc podjąć naukę, oraz zdobyć serce ukochanego. Ta, czarująco opowiedziana historia, niestety nie skończyła się dobrze, jednak udowodniła , że prawdziwej miłości nie można zwyciężyć.

  Natomiast początek świata w Indiach związany był z historią trzech małpek oraz buddyjskich dyscypli, którzy nie potrafili odpowiedzieć na pytania profesora uczącego ich historii stworzenia świata i sensu życia.

  Scenariusze inscenizacji napisali uczniowie: Magdalena Bernal, Joanna Kmiecik, Wojciech Guranowski i Jakub Kowalski. Wszyscy uczniowie klasy G3B wykazali się fantazją, zaangażowaniem, zdolnościami artystyczno-kreatywnymi, ale przede wszystkim, doskonałym opanowaniem języka francuskiego.

Gratulacje!!!

Karolina Kamińska

Posted in Wydarzenia | Możliwość komentowania Mitologie świata po francusku została wyłączona

List Rady Pedagogicznej do Rodziców

Poznań, 7 stycznia 2019 r.

Szanowni Rodzice!

Z szacunku do Państwa – naszych partnerów w trosce o edukację uczniów – i z myślą o Państwa dzieciach, pragniemy poinformować, że sytuacja, która miała miejsce w przedświątecznych dniach grudnia, kiedy to zajęcia odbiegały od standardów szkolnych lub w ogóle nie miały miejsca, poprzedzona była wielogodzinnymi dyskusjami Grona Pedagogicznego. Jesteśmy pełni niepokoju, ale i świadomości, że to jedyna szansa na zdecydowane zwrócenie uwagi władzy, głuchej na nasze argumenty. Rozumiemy, że może to budzić niepokój zarówno Państwa, jak i uczniów.

Napięta sytuacja, którą obserwujemy, jest owocem frustracji środowisk pracowników oświaty wynikającej z nieprzemyślanych reform oraz urągającej godności sytuacji finansowej szkół, nauczycieli i innych pracowników oświaty.  Zapewniamy, że praca nauczyciela nie jest związana z tak dużą ilością czasu wolnego, z tak niskim pensum tygodniowym, czy z tak wysokimi zarobkami, jak przedstawiają to niektóre media.

Pragniemy zapewnić, że perturbacje w organizacji pracy szkoły, zarówno grudniowe i ewentualne w przyszłości, nie były i nie będą wymierzone w uczniów. Wszyscy dokładamy wszelkich starań, by proces edukacyjny przebiegał w możliwie najefektywniejszy sposób.

Pragniemy też zapewnić, iż w przypadku problemów z organizacją egzaminów wskutek braku działań Ministerstwa Edukacji będzie dość czasu na porozumienie. Od lat egzaminy odbywają się na wiele tygodni przed rozpoczęciem kolejnego roku szkolnego i akademickiego, a zatem jest mało prawdopodobne, by ewentualne działania związków zawodowych czy też oddolne inicjatywy osób związanych z oświatą przeszkodziły w przeprowadzeniu rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych czy na uczelnie wyższe.

Jeśli chcemy, by w oświacie pracowali NAJLEPSI, musimy stworzyć warunki, by tacy ludzie chcieli w tym zawodzie pracować.

Prosimy Państwa o zrozumienie dla naszych zdecydowanych działań, wyważoną i sprawiedliwą ich ocenę oraz wsparcie.

Rada Pedagogiczna Marcinka

Posted in Wydarzenia | Możliwość komentowania List Rady Pedagogicznej do Rodziców została wyłączona