Marcinek na Skwerze Marszałka Focha

„Witam Państwa. Nazywam się Niamba Diatta, mam przyjemność, wspólnie z moim kolegą Janem Raticiem, prowadzić dzisiejszą uroczystość. Obaj jesteśmy […] uczniami drugiej klasy Liceum im. Karola Marcinkowskiego. Chodzimy do klasy z wykładowym językiem francuskim, gdzie poza nauką języka poznajemy historię i kulturę Francji.”

Tak rozpoczęła się 20 kwietnia 2108 uroczystość nadania imienia Ferdynanda Focha skwerowi u zbiegu ulicy Matejki, Wyspiańskiego i Chełmońskiego. Ze względu na liczną grupę gości z Francji oraz obecność ambasadora Republiki Francuskiej Pierre’a Lévy, władze naszego miasta postanowiły, że uroczystość będzie miała charakter dwujęzyczny, polsko-francuski. W przygotowanie włączyli się uczniowie klasy Omega 2. Cała klasa, z wychowawczynią, p. Hanną Rudawską, uczestniczyła też w uroczystości.

Ambitnego a zarazem trudnego wyzwania, jakim było przygotowanie słowa wiążącego oraz prowadzenie całej uroczystości podjęli się: Niamba Diatta po polsku oraz Jan Ratić w języku francuskim. Ze strony grona nauczycielskiego radą i pomocą służył p. Krzysztof Modelski oraz (przetłumaczenie na francuski) p. Anna Klinger wraz z romanistami.

Praca Janka i Niamby dała pełny sukces. Wyrazem tego było odejście ambasadora od uzgodnionego tekstu wystąpienia i zwrócenie się wprost do prowadzących z podziękowaniami i gratulacjami.

Tym, którzy chcą zobaczyć i posłuchać jak nasi koledzy radzili sobie z tym odpowiedzialnym zadaniem polecamy krótkie nagranie z uroczystości:

http://radiopoznan.fm/informacje/pozostale/marszalek-foch-wrocil-do-poznania-film

This entry was posted in Wydarzenia. Bookmark the permalink.