Europa za 30 lat – w oczach licealistów z Dreux i z Marcinka

Comment voyez-vous l’Europe dans 30 ans? – to nazwa konkursu organizowanego przez Association  Jean Monnet dla licealistów we Francji. Dla przypomnienia – Jean Monnet pierwszy zaproponował w 1943 ideę zjednoczonej Europy:

… Nie będzie nigdy pokoju w Europie, jeśli państwa zostaną zrekonstytuowane na bazie narodowej suwerenności… Kraje Europy są za małe, aby zagwarantować swojej ludności niezbędny dobrobyt i postęp społeczny. Kraje europejskie muszą się ukonstytuować w postaci federacji…

Po raz kolejny zostaliśmy zaproszeni przez zaprzyjaźnione Lycée Rotrou z Dreux do współpracy. Francuscy uczniowie przeprowadzili wywiad radiowy z uczniami z klasy Omega 2 (Julią Chęcińską, Ewą Majchrzak, Michaliną Żurek, Jakubem Bajerem, Jankiem Raticem, Maciejem Walewskim). Pytania dotyczyły zjednoczonej Europy, nauki w szkole, perspektyw na przyszłość, wspólnych wartości, marzeń. Konkurs został rozstrzygnięty 30 marca 2018. Liceum w Dreux zajęło II miejsce ! Z czego oczywiście bardzo się cieszymy.

2ème Prix : classe de Seconde 07 (30 élèves) du Lycée Rotrou de Dreux (28)

Poniżej link do całej emisji radiowej z Dreux. Naszych uczniów słychać od 48’ do 50’. Ze względów technicznych nie dało się zachować wszystkich wypowiedzi, ale i tak nieczęsto się zdarza być nagrywanym we francuskim studio radiowym.

https://drive.google.com/file/d/1TjNIO-E1JAQrYYV04-LcQMHIzlZrTUBh/view

A. Klinger

 

This entry was posted in Wydarzenia. Bookmark the permalink.