Udział w uroczystości otwarcia Kopca Wolności w Poznaniu

Poczet sztandarowy naszego liceum uczestniczył w uroczystości otwarcia Kopca Wolności w Poznaniu, w rocznicę stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Otwarcia Kopca dokonał Zastępca Prezydenta Miasta Poznania, Mariusz Wiśniewski, a w uroczystości brali udział parlamentarzyści, samorządowcy, rektorzy poznańskich uczelni wyższych, przedstawiciele środowisk kombatanckich oraz mieszkańcy Poznania.

Budowa pierwszego Kopca Wolności rozpoczęła się 3 maja 1919 roku, czyli kilka miesięcy po odzyskaniu niepodległości i zakończeniu powstania wielkopolskiego. Budowę sfinansowano z cegiełek, a prace budowlane wykonywali mieszkańcy Poznania, przychodząc popołudniami i usypując kopiec. Został ukończony w trzy lata, ale w trakcie II wojny światowej zniszczyli go Niemcy, wykorzystując do tego Żydów i jeńców wojennych. Po wojnie kopiec zaczęto odbudowywać w latach 80. przy okazji przygotowywania jeziora Maltańskiego do mających się odbyć w 1990 roku Mistrzostw Świata w Kajakarstwie. Władze PRL oficjalnie nie wyraziły zgody na odbudowę kopca. Koszty wywiezienia ziemi z pogłębiania jeziora byłyby zbyt duże, więc oficjalnym powodem usypania wzgórza było zagospodarowanie na Malcie kompleksu sportowo-rekreacyjnego.

Następna okazja do wejścia na kopiec nadarzy się 27 grudnia 2018, w setną rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

 

This entry was posted in Wydarzenia. Bookmark the permalink.