List Rady Pedagogicznej do Rodziców

Poznań, 7 stycznia 2019 r.

Szanowni Rodzice!

Z szacunku do Państwa – naszych partnerów w trosce o edukację uczniów – i z myślą o Państwa dzieciach, pragniemy poinformować, że sytuacja, która miała miejsce w przedświątecznych dniach grudnia, kiedy to zajęcia odbiegały od standardów szkolnych lub w ogóle nie miały miejsca, poprzedzona była wielogodzinnymi dyskusjami Grona Pedagogicznego. Jesteśmy pełni niepokoju, ale i świadomości, że to jedyna szansa na zdecydowane zwrócenie uwagi władzy, głuchej na nasze argumenty. Rozumiemy, że może to budzić niepokój zarówno Państwa, jak i uczniów.

Napięta sytuacja, którą obserwujemy, jest owocem frustracji środowisk pracowników oświaty wynikającej z nieprzemyślanych reform oraz urągającej godności sytuacji finansowej szkół, nauczycieli i innych pracowników oświaty.  Zapewniamy, że praca nauczyciela nie jest związana z tak dużą ilością czasu wolnego, z tak niskim pensum tygodniowym, czy z tak wysokimi zarobkami, jak przedstawiają to niektóre media.

Pragniemy zapewnić, że perturbacje w organizacji pracy szkoły, zarówno grudniowe i ewentualne w przyszłości, nie były i nie będą wymierzone w uczniów. Wszyscy dokładamy wszelkich starań, by proces edukacyjny przebiegał w możliwie najefektywniejszy sposób.

Pragniemy też zapewnić, iż w przypadku problemów z organizacją egzaminów wskutek braku działań Ministerstwa Edukacji będzie dość czasu na porozumienie. Od lat egzaminy odbywają się na wiele tygodni przed rozpoczęciem kolejnego roku szkolnego i akademickiego, a zatem jest mało prawdopodobne, by ewentualne działania związków zawodowych czy też oddolne inicjatywy osób związanych z oświatą przeszkodziły w przeprowadzeniu rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych czy na uczelnie wyższe.

Jeśli chcemy, by w oświacie pracowali NAJLEPSI, musimy stworzyć warunki, by tacy ludzie chcieli w tym zawodzie pracować.

Prosimy Państwa o zrozumienie dla naszych zdecydowanych działań, wyważoną i sprawiedliwą ich ocenę oraz wsparcie.

Rada Pedagogiczna Marcinka

This entry was posted in Wydarzenia. Bookmark the permalink.