Dzień Liczby Pi

Festiwal matematyki, fizyki, informatyki i nowych technologii

Po raz kolejny w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Liczby Pi. „Pi” czyli 3,14 ale z powodu konfliktu terminów z Festiwalem Teatrów wypadło to z tygodniowym opóźnieniem czyli 21, a nie 14 marca. W tym roku do nazwy festiwalu dodaliśmy jeszcze niedającą się oderwać od  matematyki fizykę, co dało okazję do przypomnienia postaci i osiągnięć Alberta Einsteina, urodzonego 140 lat temu, 14 marca 1879 roku. Odpowiedzialną za przygotowanie całości była klasa Abakus 1 wspomagana przez uczącego historii (tak, tak!) p. Krzysztofa Modelskiego.

Na całość wydarzenia składały się wykłady, konkursy i pokazy. Zacznijmy od wykładów. Pierwszy wygłosił prof. UAM dr hab. Jacek Kubicki z Instytutu Fizyki UAM. Profesor Kubicki mówił o wpływie światła niebieskiego na rytm dobowy człowieka. Była czysta fizyka (ściślej optyka) ale w powiązaniu z czymś z czym stykamy się każdego dnia, a mianowicie z ekranami naszych smartfonów i komputerów.

Drugi z wykładów to właściwie opowieść o drodze, jaką przeszedł pomysł jednego z naszych starszych kolegów, p. Tomasza Jabłońskiego (matura 2007, oczywiście w Marcinku). Drogę tę oddaje tytuł wystąpienia: Od karteczek do nowych technologii. Na początku były karteczki dające zniżkę przy zakupach (kupony) a po kilku latach zaowocowało to używanymi przez ponad 3 miliony Polaków smartfonowymi aplikacjami (np. Blix). Ale kupony zostały, choć tylko w nazwie. Firma, której prezesem jest p. Jabłoński to znane przez wielu z nas Qpony.pl.

Ostatnie z wystąpień było właściwie wstępem do pokazu możliwości drona na boisku szkolnym. O zasadach korzystania z drona opowiadał, a później pokazywał to, Aleksander Unruh z klasy Abakus 3. Przy okazji powstało kilka zdjęć naszej szkoły z lotu ptaka, z których choć jedno warto zaprezentować.

Równolegle z wykładami odbywały się tradycyjne już na Dniu Liczby Pi konkursy: szachowy, sudoku i kahoot matematyczny oraz prezentacja robotów, czyli niektórych dzieł stworzonych w ramach zajęć szkolnego Klubu Pingwina.

Ostatnim punktem programu był konkurs o wszystko mówiącej nazwie: Matematyka jest wszędzie. Nauczyciele z uczniami odpowiadali na różne, czasem dość dziwne pytania, np. ile to jest półtrzecia?

Na końcu na scenie pojawili się zwycięscy wszystkich konkursów, którym gratulacje złożyła pani dyrektor, Alina Chojnacka.

This entry was posted in Wydarzenia. Bookmark the permalink.