Międzynarodowy Dzień Frankofonii w „Marcinku”

27 marca obchodziliśmy w „Marcinku” Międzynarodowy Dzień Frankofonii.

Uczniowie wszystkich klas dwujęzycznych przygotowali wystawy, projekcje multimedialne, tańce, przedstawienia oraz degustacje specyfików  związanych z wybranymi krajami frankofońskimi.

Klasa G3a wybrała Maroko. W formie multimedialnej ukazała historię, kulturę i obyczaje tego kraju, a na ślicznym stoisku w stylu marokańskiego souk’u, można było napić się słynnej miętowej herbaty, powąchać typowe dla Maroka przyprawy i korzenie oraz podziwiać tradycyjne marokańskie stroje .

Klasa G3B przygotowała  artystyczną taneczną interpretację piosenki , która reprezentowała Francję w konkursie Eurowizji, opowiadającą historię dziewczynki urodzonej na statku emigranckim przemierzającym Morze Śródziemne. Natomiast w swojej prezentacji multimedialnej ukazała nam Francję wielokulturową.

Klasa G3C zaprosiła w podróż do Kanady, poprzez wystawę zdjęć znanych kanadyjskich artystów oraz degustację  specjalności takich , jak słynne naleśniki z syropem klonowym. W krótkim filmie, pokazała również przygotowanie i przepis na owe smakołyki.

Omega 1 zaproponowała podróż na Madagaskar. W multimedialnej prezentacji ukazane były najważniejsze informacje historyczno-geograficzno-kulturowe, oraz różne madagaskarskie ciekawostki . Na koniec cała klasa rozbawiła do łez tańcem zainspirowanym filmem „Madagaskar”.

Abacus 1 przeniósł widzów w świat Jazz’u ukazując sylwetki światowej sławy muzyków biorących udział w wywiadzie telewizyjnym podczas festiwalu w Montreux, w Szwajcarii. Eddie Harris i Les McCann ożyli podczas koncertu w wykonaniu wcielających się w nich uczniów.

Połączone siły klas Omega 2 i Columbus 2 zaowocowały degustacją belgijskich gofrów w szkolnym bufecie oraz niezwykłym teledyskiem  do klasycznych belgijskich piosenek J. Brel’a oraz Stromae.

Jury składające się z reprezentantów każdej z występujących klas, pod kierownictwem Pani Emilii Czech wyłoniło zwycięzcę, czyli klasę , która najbardziej się spodobała.

OMEGA 1 otrzymała gratulacje oraz główną nagrodę w postaci dodatkowego dnia wycieczki oraz ogromnego kosza ze specjalnościami frankofońskimi z rąk Pani Dyrektor Aliny Chojnackiej.

Na koniec uroczystości wszystkie klasy dwujęzyczne obejrzały film  „Maria Skłodowska Curie” w reżyserii Marie Noëlle, by móc podziwiać i czerpać inspiracje z polskich aktorów grających główne role w języku francuskim.

Międzynarodowy Dzień Frankofonii w „Marcinku”
This entry was posted in Wydarzenia. Bookmark the permalink.