Wspomnienia z wymiany w Bretanii

W tym roku, jako uczniowie klasy Omega 2 wraz z uczniami klasy Columbus 2, mieliśmy przyjemność brać udział w wymianie z bretońskim liceum im. René Cassin w Montfort. W marcu gościliśmy naszych korespondentów u siebie, a w maju przyszedł czas na nasz wyjazd do Bretanii.

W czwartek, 23 maja, wyjechaliśmy z Poznania, by następnego dnia zostać przyjętym przez korespondentów i spędzić weekend na poznawaniu realnego francuskiego stylu życia, w przydzielonych nam rodzinach. Oswojeni z językiem i zaaklimatyzowani, w poniedziałek rozpoczęliśmy zwiedzanie Bretanii. Po oficjalnym powitaniu w liceum, zostaliśmy przydzieleni do poszczególnych klas na lekcje, a później wyruszyliśmy na zwiedzanie niezwykłego, średniowiecznego miasteczka Dinan. Po niezapomnianych panoramach, degustowaliśmy Kouign’amann, słynne bretońskie ciasto maślane, które zostało nam sprezentowane przez francuskie liceum.

Kolejne dni niosły ze sobą coraz więcej zapierających dech widoków; Saint-Malo – malownicze miasto portowe i Dinard – niegdyś celtyckie miasto, gdzie czekały nas przepiękne, piaszczyste plaże i lśniąca w słońcu, karaibsko błękitna woda. Po południu, prezentowaliśmy z francuskimi uczniami projekty, dotyczące ich pobytu w Polsce, w szkolnym audytorium. Następnego dnia, wybraliśmy się do Brocéliande – lasu owianego tajemnicą i magiczną aurą, znanego z legend o królu Arturze i Rycerzach Okrągłego Stołu, które zostały nam opowiedziane przez nietuzinkową przewodniczkę.

Czwartkowy dzień spędziliśmy na Mont Saint-Michel – skalistej wyspie, na której wzniesiono sanktuarium Michała Archanioła, nazywane „klasztorem na wodzie” i noszące chlubne miano „cudu Zachodu”. Przyroda harmonizuje tam ze sztuką architektoniczną w wyjątkowo spektakularny sposób. Za to w piątek, mieliśmy okazję podziwiać twierdzę  Fort-La-Latte – zamek z piaskowca z siecią XIV-wiecznych murów i lochów, a po przejściu zjawiskowej trasy klifów, dotarliśmy do Cap Fréhel – jednego z najbardziej malowniczych i groźnych przylądków bretońskich, gdzie skały wznoszą się na wysokość ok. 70 m.

W Dzień Dziecka, po wzruszającym pożegnaniu naszych rodzin, przesiąknięci francuskim duchem, wyruszyliśmy w drogę powrotną do Poznania.

                                                                                              Jowita Jakubiak

                                                                                              klasa Omega 2

Wspomnienia z wymiany w Bretanii
This entry was posted in Wydarzenia. Bookmark the permalink.