PROFILAKTYKA NOWOTWORÓW

19. września 2019r, na zaproszenie p.Dyrektor Aliny Chojnackiej, gościliśmy prof.dr.hab.n.med. Wojciecha Golusińskiego, kierownika Kliniki Chirurgii Głowy, Szyi i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, Prezesa Polskiej Grupy Badań Nowotworów Głowy Szyi, Prezydenta European Head and Neck Society.

Uczniowie, głównie klas pierwszych oraz biologiczno-chemicznych mogli wysłuchać bardzo interesującego wykładu o przyczynach nowotworów głowy i szyi, sposobach ich leczenia, a przede wszystkim o profilaktyce, czyli jak ich uniknąć, co w tak młodym wieku jest ogromnie ważne.

Prócz zagrożeń cywilizacyjnych, środowiskowych, z którymi mamy do czynienia na co dzień, są też takie, o których decydujemy sami. To przede wszystkim palenie papierosów czynne i bierne – tych „standardowych” jak i e-papierosów, które są równie groźne.

Młodzież mogła również wysłuchać jednego z pacjentów po amputacji krtani, który po miesiącach ćwiczeń z foniatrą, dzięki protezie głosowej może porozumiewać się mową. Uczniowie mogli też porozmawiać z foniatrą rehabilitującą pacjentów po zabiegach usunięcia krtani.

Profesorowi towarzyszył robiący specjalizację w Klinice  absolwent naszej szkoły Piotr Machczyński.

Zwieńczeniem wykładu był konkurs z nagrodami – niespodziankami.

Dziękujemy. Hanna Synowiec-Rudawska

Zdjęcia: Hanna Rudawska

PROFILAKTYKA NOWOTWORÓW
This entry was posted in Wydarzenia. Bookmark the permalink.