Archiwum chóru

Jubileusz 20 lecia Chóru

Canticum Novum 2010 fot. MS

Chór Canticum Novum pod dyrekcją Doroty Wojnowskiej obchodzi Jubileusz 20-lecia istnienia zespołu.

Od 1990 roku do dnia dzisiejszego przez wokalną scenę Marcinka przemaszerowało 350 śpiewaków.

Obecna grupa trzydziestu chórzystów przygotowała uroczysty koncert, w którym prócz dzisiejszych, wystąpili również absolwenci.

Koncert odbył się 18 czerwca 2010.

RELACJA Z KONCERTU – czytaj i oglądaj tutaj..

O historii i o przyszłości CANTICUM NOVUM – wywiad z założycielką i dyrygentem chóru p. Dorotą WOJNOWSKĄ przeprowadza chórzystka – Ola PASZKIEWICZ. (źródło – MMPOZNAN.PL)

Warto przeczytać!!!


Rumia – październik 2008

Obrazek

W dniach 24 i 25 października 2008 chór Canticum Novum uczestniczył w XX Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej im. ks. Stanisława Ormińskiego w Rumi.

Po wielu miesiącach prób przyszedł czas na „konkursową” weryfikację pracy naszych śpiewaków. Wypadła ona pomyślnie – Canticum Novum zostało docenione przez jurorów i zdobyło wyróżnienie.

Zatem po raz kolejny uczniowie naszej szkoły pokazali, że nie samą nauką Marcinek stoi.

foto: Teresa Kolińska

Obrazek


Canticum Novum – 1 czerwca 2008 — Skórzewo

Skórzewo/fot. MS

Canticum Novum – 20 grudnia 2007

fot. Sobucki

Canticum Novum – 13 grudnia 2007

fot. Sobucki

10 listopada 2007

10 listopada 2007 - Przed kościołem św. Wojciecha


Wizyta Canticum Novum na Litwie

Canticum Novum na Górze Krzyży, Litwa, marzec 2007

W dniach 13 – 16 marca 2007 chór CANTICUM NOVUM przebywał na Litwie.

Zdjęcia z Litwy do obejrzenia w galerii 2006/2007


CANTICUM NOVUM na próbie.


Obrazek Dyrygent z obstawą, 2006

Chór szkolny powstał w roku 1990. Założycielem i dyrygentem jest Dorota WOJNOWSKA (d.Lewandowska), nauczyciel muzyki i wiedzy o kulturze w Gimnazjum Dwujęzycznym i Liceum im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Przez jedenaście lat chór działał pod nazwą „Marcinek Singers”, a od roku 2001 występuje jako „Canticum Novum” – nowe śpiewanie. Od początku istnienia zespołu wokalną przygodę przeżyło prawie trzystu (dokładnie 296) uczniów „Marcinka”. Przez pierwsze lata był to chór mieszany, i w takim składzie zdobył pierwszą swoją nagrodę na konkursie ogólnopolskim (Bydgoszcz 1993). Od 1994 roku śpiewały w nim tylko dziewczęta, ale w 10 lat później, w 2004 roku kilku chłopców podjęło się trudnego zadania- śpiewu kontratenorowego, toteż Canticum Novum stał się chórem mieszanym o głosach równych. Czasy najnowsze, tj. rok 2006 to, być może, powrót do chóralnych marcinkowych korzeni. Canticum Novum staje się bowiem znów chórem mieszanym.

W pierwszych latach, prócz koncertów dla środowiska szkolnego, Pierwszy obóz, pierwszy skład, Goniądz 1991 chórzyści uczestniczyli w licznych obozach, po których zostały nie tylko muzyczne doświadczenia, ale i prawdziwe przyjaźnie oraz wspomnienia niecodziennej aktywności. Najstarsi śpiewacy pamiętają nadbiebrzańskie bagna z ich bogatą fauną i florą, w które i oni sami wraz z kajakami i nocnymi kąpielami skutecznie się wpisywali. To znów inni wspominają Trójmiasto, gdzie ćwiczone musicale przeplatane były kolorową, jarmarczną atmosferą Gdańska. Innym razem, w Pucku, próby chóru przeplatały się z treningami dwustuosobowej grupy młodych koszykarzy. Zdarzyło się też zaszyć zimową porą w Błażejewku, a latem rowerami przemierzać puszczę Zielonkę i nad jeziorem rozszyfrowywać teksty starofrancuskich chansons.

Od kiedy chór zaczął uczestniczyć w konkursach i festiwalach zagranicznych (1997r), wyjazdy obozowe zostały zamienione na kilkudniowe warsztaty z wielogodzinną wytężoną pracą. Bardzo efektywne, satysfakcjonujące i… wyczerpujące.

Repertuar ustala dyrygent na każdy nowy rok szkolny, dostosowując go do planów koncertowych i konkursowych. Duża rotacja śpiewaków sprawia, że Canticum Novum nie posiada stałej bazy utworów. Jednak zespół zawsze chętnie sięga do renesansowej muzyki a cappella (motety, madrygały), romantycznych pieśni Schuberta, Schumanna, Mendelssohna oraz współczesnej muzyki polskiej i obcej, charakteryzującej się skomplikowaną harmonią i melodyką. Dużo radości i pozytywnych emocji dostarczają wykonywane przez chór standardy muzyki popularnej i jazzowej w aranżacjach tworzonych na specjalne zamówienie. Z satysfakcją chór odnotowuje wykonania dawnych form wokalno- instrumentalnych, m.in. Vivaldiego, Hassego, Beethovena. Z końcem każdego sezonu zespół prezentuje efekty pracy w poznańskim środowisku, dając koncerty w takich miejscach, jak: aula „Marcinka”, Aula Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, C.K. „Zamek”, Pałac Działyńskich, Palmiarnia, Ogród Botaniczny.

Utrzymujący się wysoki poziom artystyczny chóru pozwala na konfrontacje z innymi zespołami podczas festiwali i konkursów na szczeblu ogólnopolskim i międzynarodowym. Do najważniejszych osiągnięć chóru należą: zdobycie Brązowego, Srebrnych i Złotego Kamertonu w Ogólnopolskich Konkursach Chórów a Cappella w Bydgoszczy (1993, 1995, 1997, 2002), II Miejsca na V Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Religijnej w Rumii (2004), Złotej Harfy Eola na XX Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej „Schola Cantorum” w Kaliszu (1998), II Miejsca na 51 Światowym Festiwalu Muzycznym w Llangollen- Walia (1997), Grand Prix na V

Wojaże i sukcesy międzynarodowe, Czechy 2006

Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Veldhoven- Holandia (1998), Brązowego Medalu na I Olimpiadzie Chóralnej w Linz- Austria (2000), Złotego Pucharu w XIII Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Weronie- Włochy (2002), II Miejsca na X Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Neuchatel- Szwajcaria (2003) oraz Srebrnego Medalu na XXXIV Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej w Ołomuńcu- Czechy (2006).

Muzyczne wojaże pozwoliły chórzystom zwiedzić najpiękniejsze stolice Europy (Paryż, Londyn, Pragę, Amsterdam), poczuć klimat renesansowych włoskich świetności (Wenecji, Padwy, Werony), wtopić się w atmosferę komnat i ogrodów zamków nad Loarą, czy też dotknąć szczytów szwajcarskich Alp.

W każdym miejscu śpiewacy z Canticum Novum zostawiają muzyczny ślad, starając się godnie reprezentować swoją szkołę i polską kulturę.

OSIĄGNIĘCIA CHÓRU

ŚPIEWACY CHÓRU przyjęci od 1990 do 2006