Canticum Novum

Chór Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Poznaniu powstał w1990 roku z inicjatywy dr Doroty Wojnowskiej, nauczyciela muzyki i wiedzy o kulturze w Gimnazjum Dwujęzycznym i Liceum Ogólnokształcącym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Przez jedenaście lat chór działał pod nazwą „Marcinek Singers”, a od roku 2001 występuje jako Canticum Novum – „nowe śpiewanie”.

W ciągu blisko trzydziestoletniej działalności, chór był wielokrotnym laureatem konkursów Polskich i zagranicznych. Zespół odwiedził m.in. festiwale w Walii, we Włoszech, Szwajcarii, Holandii, Czechach, Austrii i Litwie.

Charakter chóru zmieniała się na przestrzeni lat w zależności od składu osobowego, raz był chórem mieszanym, a raz typowo żeńskim.

Kolejnymi dyrygentami chóru były: Pani Sławomira Raczyńska oraz Pani Natalia Anna Sobkowiak.

Od grudnia 2017 r. dyrygentem chóru jest Pan Leszek Marciniak, wychowanek MARCINKA, solista kameralista znakomitego i jedynego tego typu zespołu w Polsce Affabre Concinui, znanego w kraju i na świecie.

Leszek Marciniak postanowił reaktywować chór mieszany. Stara się nawiązać do najwspanialszych lat w historii chóru. Czy to będzie możliwe…? Czas pokaże, zmienia się otaczająca nas rzeczywistość, zmienia się patrzenie na świat młodych ludzi. Jednak muzyka pozostaje w sercu człowieka zawsze, niezależnie od zmieniających się epok i rozmaitych uwarunkowań. Pierwsze efekty pracy chóru w układzie czterogłosowym można było zobaczyć podczas uroczystego koncertu z okazji 100 lat Gimnazjum i Liceum im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, który odbył się 21 maja 2018r. w Teatrze Wielkim.

Słynny polski etnograf Oskar Kolberg, twórca ponad 1000 haseł z zakresu muzyki i muzykologii, powiedział: „Naród, który przestaje śpiewać, przestaje istnieć”.

Trzeba mieć nadzieje, że chór Canticum Novum będzie się rozwijał i radował serca nie tylko chórzystom, ale także słuchaczom.

KONTAKT

Dyrygent: lesekmarciniak@gmail.com

Próby chóru odbywają się w piątki, w godz.15.30 – 17 .00 w Aulii MARCINKA


ROK SZKOLNY 2018/2019

W roku szkolnym 2018/2019 chór Canticum Novum ponownie wystąpił w ramach spektaklu o św. Łucji.


7.12.2018r.  chór wywalczył zwycięstwo, zajmując 1 miejsce podczas konkursu „Pieśni Patriotycznej” z okazji  100 rocznicy  wybuchu Powstania Wielkopolskiego.  Konkurs został ogłoszony przez Prezydenta Miasta Poznania.

Zdjęcie z konkursu Pieśni Patriotycznych /arch. Chóru/

Tak jak w roku ubiegłym roku szkolnym, również i w tym chór wystąpił podczas Wigilii Szkolnej


Obecnie chór przygotowuje krótki występ na „Drzwi Otwarte” Marcinka.


Uczniowie Marcinka są bardzo aktywni w różnych formach zajęć zarówno szkolnych jak i po za. Nigdy nie jest tak, że na próbie chóru obecni są wszyscy chórzyści. Na zdjęciu nie ma nas wszystkich ale za to uchwyciliśmy moment z naszej próby.


Inntensywnie  również przygotowujemy się do uroczystego koncertu chóralnego z okazji 100-lecia Marcinka, który odbędzie się w Auli szkoły 17.05.2019r.

ROK SZKOLNY 2017/2018

Chór canticum Novum swoim występem uświetnił spektakl opowiadający historię św. Łucji


Podczas Wigilii Szkolnej z sukcesem chór zaprezentował się po raz pierwszy w układzie czterogłosowym czyli sopran, alt, tenor, bas.  Do tego momentu chór był zespołem jednorodnym żeńskim

Zdjęcie z Wigilii Szkolnej /arch. Chóru/

Największym osiągnięciem w roku szkolnym 2017/2018 był występ chóru podczas uroczystej Gali z okazji rozpoczęcia obchodów jubileuszu 100-lecia Marcinka.  Koncert odbył się w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Chór zaprezentował się tłumnie przybyłej publiczności w swoim repertuarze a cappella,  a także z akompaniamentem orkiestry symfonicznej.

Zobacz materiały z archiwum chóru