Młodzieżowy Wolontariat Marcinek

Młodzieżowy Wolontariat „Marcinek” (dawniej „Klub 8”) to wspólne miejsce ludzi o dobrych sercach, mądrych pomysłach i pragnieniu niesienia pomocy. Kapitałem jest młodzieńczy entuzjazm i chęć poprawienia wizerunku otaczającej rzeczywistości. Głównymi celami młodych ludzi podejmujących bezinteresowną służbę na rzecz innych, jest: pomoc rówieśnikom w trudnych sytuacjach, wspieranie ciekawych inicjatyw młodzieży, promowanie życia bez uzależnień, wyszukiwanie autorytetów a przede wszystkim pomoc osobom niepełnosprawnym, chorym, samotnym i wykluczonym oraz działania na rzecz środowiska naturalnego.

Od kilku lat w szkole wdrażany jest projekt „Wolontariat Pierwsza Klasa”, w ramach którego wszyscy uczniowie klas pierwszych raz w roku biorą udział w działaniach na rzecz naszych przyjaciół, podopiecznych Dziennego Ośrodka Adaptacyjnego nr 1 w Poznaniu i Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Dorosłych z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym „Żurawinka”.

Cyklicznie odbywają się : wernisaże prac podopiecznych, kolędowania i śpiewanki, zabawy andrzejkowe, karnawałowe bale integracyjne, gry miejskie, turnieje sportowe oraz wspólne projekty z różnych dziedzin.

Cały rok włączamy się też do przedsięwzięć krajowych i miejskich. Współpracujemy z Redemptoris Missio, WOŚP, Caritas i organizacjami pozarządowymi, które zwrócą się do nas, zaciekawią i ujmą nas swoją inicjatywą, a od roku 2019 nawiązaliśmy współpracę z fundacją Masz Wielką Wartość.

Nasz patron doktor Karol Marcinkowski powiedział: „Wychowanie nasze jest to dług zaciągniony u ogółu, z czego się w swym czasie wypłacać winniśmy”. I tego się trzymamy.

Ty również możesz pomóc innym! Gorąco zapraszamy do współpracy.

Opiekunki: Hanna Synowiec-Rudawska i Edwina Pittner


2014/2015

Członkowie Klubu

Już początek 2015 r. zapewnił nam dreszczyk sportowych emocji. 19 stycznia w murach „Marcinka” odbył się V turniej tenisa stołowego.

Naprzeciw siebie stanęli uczniowie naszej szkoły oraz podopieczni Dziennego Ośrodka Adaptacyjnego nr 1 w Poznaniu.

Pojedynki zostały rozegrane w trzech grupach i były wyjątkowo wyrównane. W końcu udało się jednak wyłonić medalistów, a sam legendarny puchar przechodni trafił w ręce Młodzieżowego Wolontariatu „Marcinek”, tym samym

przerywając dwuletnią tradycję zwycięstw naszych przyjaciół. Warto też wspomnieć o sportowej atmosferze, której towarzyszyła znakomita zabawa.

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i do zobaczenia za rok!

Ewa Wika


2011/2012

23 czerwca przy kościele p.w. Podwyższenia Krzyża odbyła się Dzielnicjada Jeżyc na rzecz dzieci ze świetlicy „Promyczki”, z którą współpracują wolontariusze „Klubu 8” przy I LO. Do organizacji festynu przyłączyło się wiele instytucji, działających na terenie Jeżyc – m.in. Fundacja SIC!, Republika Rytmu, Jeżycka Grupa Rekonstrukcyjna. Wolontariusze z „Marcinka” brali czynny udział w organizacji imprezy. Festyn zgromadził bardzo wielu uczestników, którzy z zapałem angażowali się w artystyczne, muzyczne i sportowe konkurencje, przygotowane na ten dzień specjalnie dla nich!
Wolontariuszki z „Klubu 8” cały rok pracowały w tej świetlicy z dziećmi i dla dzieci. Dziękujemy im.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia:
TUTAJ

 

 


2010/2011

DZIEŃ MATKI

Obrazek

27 maja 2011 r odbył się w auli naszej szkoły wzruszający koncert z okazji Dnia Matki. Koncert został przygotowany we wspólnym projekcie muzycznym, w ramach naszej wieloletniej współpracy z Dziennym Ośrodkiem Adaptacyjnym. Wystąpili: Puszka Band – zespół z DOA i Canticum Novum – nasz szkolny chór, a tańcem uświetnili występy młodzieży – Sandra Janicka z I LO i Tomasz Zielonka z DOA.

Zespół w DOA prowadzą p. Jola Dawid-Gaul i p. Piotr Rozmaryn, a dyrygentką chóru jest p. Sławomira Raczyńska i to na ich barkach spoczywała realizacja projektu oraz przygotowanie koncertu, w którym oba zespoły wystąpiły z własnym , jak również wspólnym repertuarem.

Gospodarzami koncertu byli wolontariusze z Klubu 8 pod opieką p.Hanny Synowiec-Rudawskiej i p. Edwiny Pittner, a konferansjerkę prowadzili Joanna Frankiewicz i Maciej Chmielarz z M1.

Nie byłoby tego koncertu gdyby nie wspaniała postawa, uzdolnienia muzyczne, piękne głosy i zaangażowanie młodzieży z zespołu Puszka Band i chóru Canticum Novum. Za wzruszenia, których dostarczyli, wszystkie mamy, tatusiowie, rodziny i znajomi obecni na koncercie bardzo dziękują. Kto nie był niech żałuje.

Obejrzyj galerię zdjęć


COROCZNE PRZEDSIĘWZIĘCIE ARTYSTYCZNE

Klub Ośmiu już od dawna angażuje się we współpracę z Dziennym Ośrodkiem Adaptacyjnym nr 1 w Poznaniu. Nasi wolontariusze i podopieczni DOA uczestniczą wspólnie w wielu przedsięwzięciach: artystycznych, sportowych i rozrywkowych. Za każdym razem jest to czas bardzo przyjemnie spędzony i pełen pozytywnych emocji. Jedną z inicjatyw, mającą na celu zachęcenie do twórczej pracy, a także pożytecznego wykorzystania wolnego czasu, jest corocznie organizowana akcja artystyczna. Jej organizatorami są wolontariusze Klubu Ośmiu pod opieką pani Hanny Rudawskiej oraz pani Edwiny Pittner. Każdego roku projekt artystyczny wygląda inaczej, najważniejsze jest jednak, by zaangażowani byli zarówno podopieczni DOA jak i uczniowie naszej szkoły. W poprzednim roku szkolnym (dokładna relacja poniżej) odbył się wernisaż prac plastycznych, a tym razem planowany jest wspólny Dzień Matki pod hasłem muzyki. Wystąpi zespół „Puszka Band”, który tworzą nasi goście, a także nasz szkolny chór. Na pewno nie zabraknie wspaniałej zabawy!

Każde tego typu przedsięwzięcie wymaga sporo pracy, dlatego wszyscy chętni są mile widziani.

Zachęcamy do współpracy!


I INTEGRACYJNY TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO

28 stycznia 2011 r odbył się I Integracyjny Turniej Tenisa Stołowego między Dziennym Ośrodkiem Adaptacyjnym nr 1 a I Liceum Ogólnokształcącym im. K. Marcinkowskiego.

Rozgrywki przy stołach toczyły się w trzech kategoriach – w zależności od stopnia umiejętności – w których można było zdobyć medale złote, srebrne lub brązowe. Od liczby medali zależało, która z drużyn zdobędzie Puchar Przechodni Dyrektora I LO. W tym roku, przewagą jednego medalu, zwyciężyli goście z DOA i puchar pojechał na ul. Sporną w Poznaniu.

Turniej przebiegał w sportowej i przyjaznej atmosferze. Po trudach walki na uczestników czekał poczęstunek.

Organizatorami byli wolontariusze z „Klubu 8” pod kierunkiem Gospodarza Klubu Marcina Zwierzyńskiego.

Za rok – rewanż, na który już dziś zapraszamy.


BAL KARNAWAŁOWY

Obrazek

Coroczny Bal Integracyjny dla podopiecznych Dziennego Ośrodka Adaptacyjnego nr 1 w Poznaniu, dzieci pracowników i młodzieży szkoły

odbył się 14 stycznia 2011r.

Od początku młodzież integrowała się z gośćmi, prowadzone były interesujące rozmowy i nawet pojawiły się pierwsze pary na parkiecie. Uff! Pierwsze lody przełamane. Przyszedł czas na coś, czego nigdy nie może zabraknąć – konkursy!

Goście, jak i uczniowie Marcinka, konkurowali w takich zabawach jak „wyścig wokół krzeseł”, konkurs piosenki oraz taniec z balonem.

Rywalizacja była zacięta. Zwycięzcy otrzymali upominki i nie zabrakło słów pocieszenia.

Jak na prawdziwy bal karnawałowy przystało, wybrano Króla i Królową balu spośród najmłodszych. Jury oceniało przebrania dzieci. Były księżniczki, biedronki, myszki, a nawet Zorro!

Królową balu została urocza Myszka Miki, czyli maleńka Nataszka,a Królem balu poważny i zamaskowany Mikołaj; Zorro.

Wszyscy świetnie się bawili przy dobrej muzyce i w miłej atmosferze. W końcu, jak co roku, poprzedzany głośnym dźwiękiem dzwonka, pojawił się oczekiwany przez wszystkich Gwiazdor i wręczył wszystkim dzieciom oraz podopiecznym z Dziennego Ośrodka Adaptacyjnego paczki z upominkami. Poprawiło to wszystkim i tak już dobre humory. Tegoroczny balik zakończył się tradycyjną piosenką „To już jest koniec”.

Do zobaczenia znowu za rok!

Obejrzyj galerię zdjęć

tekst: Joanna Frankiewicz M1

zdjęcia: Agnieszka Daszkiewicz G3C


ANDRZEJKOWY KONCERT CHARYTATYWNY

Obrazek

W piątek 26 listopada od 14.30 szkoła tętniła muzyką. Andrzejkowy Koncert Charytatywny zorganizowały wolontariuszki „Klubu 8” Magdalena Nortinow i Aleksandra Antoszkiewicz. Organizatorów wspomagali członkowie „Klubu 8”, a opiekunki klubu p. E.Pittner i H.Synowiec-Rudawską w opiece nad uczniami wsparł męskim ramieniem p. Adam Kobiałka.

Przeczytaj relację


2009/2010

WYSTAWA PRAC 3×1

Przeczytaj relację, obejrzyj zdjęcia


BAL

5 lutego 2010 odbył się naszej szkole bal karnawałowy. Jednak to, co wyróżniało go spośród wszystkich innych zabaw, zapewne trwających tego dnia na całym świecie, był fakt, iż razem z uczniami Marcinka w auli szkolnej bawiły się zaproszone dzieci oraz podopieczni z Dziennego Ośrodka Adaptacyjnego nr 1 w Poznaniu.

Na początku atmosfera była dość nerwowa, wiele nowych twarzy, wielu nieznajomych. Na szczęście ten fakt szybko uległ zmianie. Po zaproszeniu wszystkich do auli przez p. H. Rudawską rozpoczęto nawiązywanie nowych znajomości. Rozmowy ułatwiała miła atmosfera panująca w kawiarence, w której czas spędzali też rodzice zaproszonych gości. Wreszcie zabrzmiały słowa „Bal czas zacząć”.

Bal 2010
Bal 2010

No i się zaczęło. Najpierw występ zespołu „Puszka Band”, który tworzyli nasi wspaniali goście. Trzy utwory przez nich wykonane wprost tętniły radością. W końcu nadszedł czas na tańce. I tak od „pociągu z daleka” dotarliśmy do „makareny”.

Między tańcami odbywały się najróżniejsze konkursy. „Krzesełka”, kalambury, konkurs śpiewu, czy taniec z balonem. Zwycięzca mógł być tylko jeden, ale oczywiście nikt nie odchodził z pustymi rękoma, na każdego czekała nagroda pocieszenia.

Kiedy wydawało się, że cała zabawa dobiega już końca, nadszedł najbardziej oczekiwany moment. Do auli wkroczył Gwiazdor (bo to przecież on rozdaje prezenty w Wielkopolsce) i obdarował podarunkami wszystkich przybyłych gości. Wspaniale było patrzeć jak dorośli i dzieci cieszą się z otrzymanych niespodzianek. Radość, która przepełniała ich serca była tak silna, że prawie widoczna gołym okiem.

To właśnie wydarzenie zakończyło ten wspaniały bal przygotowany przez klasę Columbus-2, Medicus-1 oraz wolontariuszy z Klubu Ośmiu pod opieką pp. E. Pittner i H. Rudawskiej.

Nadszedł czas pożegnań. Każdy jednak, kto opuszczał aulę, robił to wiedząc, że nie ma się czym martwić, bo przecież spotkamy się za rok.

Tekst – Karolina Szczepaniak


DOKTOR MIŚ niezawodny! MEDICUS-1 też!

Doktor Miś 2009

Akcja „Doktor Miś Dzieciom”, organizowana przez studentów Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, odbywa się coroczne w okresie przedświątecznym.

Wiele dzieci musi spędzać ten cza w szpitalach, zamiast czekać na pierwszą gwiazdkę w domu.

To do nich przychodzą kolędujące Mikołaje z pluszowymi DOKTORAMI MISIAMI, które zamiast zastrzyku aplikują uzdrawiający uśmiech.

Od pięciu lat do akcji włączają się uczniowie klas Medicus, z których wielu, w przyszłości zostanie lekarzami.

W tym roku z ogromnym zaangażowaniem akcję na terenie szkoły prowadziła klasa Medicus-1. Udało się zebrać przeszło 1300 złotych, za które studenci zakupili miśki.

W finale akcji 17.12.2009 wzięli udział uczniowie Medicusa. Odwiedzili, jako Gwiazdorzy trzy szpitale – przy ulicy Krysiewicza, przy ul. Nowowiejskiego i przy ul. Szpitalnej.

Doktor Miś 2009

Dziękuję wszystkim uczniom, którzy przyczynili się do powodzenia akcji w szkole, a klasie Medicus-1 gratuluję wrażliwości i życzę, żeby tacy pozostali, również wtedy, gdy spełnią się ich marzenia o zawodzie ratującym zdrowie i życie ludzi.

Hanna Synowiec-Rudawska


2008/2009

Doktor Miś

Kolejny rok z rzędu „Marcinek” włączył się do akcji UM „Doktor Miś”. Przygotowując pyszności dla uczniów innych klas, M-1 i M-2 zebrały przeszło trzysta złotych na zakup pluszowych miśków-doktorów.

Dr Miś

Jak co roku finał akcji „Doktor Miś Dzieciom” odbył się w Szpitalu klinicznym im. Karola Jonschera Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu przy ulicy Szpitalnej. Studenci w białych kitach i czerwonych czapkach Mikołajów zebrali się tłumnie 14 (17) grudnia 2008 w holu szpitala, by po wysłuchaniu koncertu kolęd chóru uniwersyteckiego ruszyć na wyznaczone wcześniej oddziały niosąc na plecach worek pełen pluszowych misiów. Wśród tej grupy byli także uczniowie Marcinka z klas Medicus-2 i Columbus-2.

Wszędzie gdzie przybywali Mikołajowie ze swoimi Śnieżynkami na ustach dzieci pojawiał się radosny uśmiech a w pokojach rozbrzmiewały kolędy śpiewane przez małych pacjentów.

Tegoroczny finał nie skończył się jednak tylko na Szpitalnej. Studenci odwiedzili wszystkie poznańskie szpitale z oddziałami dziecięcymi. Gdy śmiechy ucichły a misie zostały wręczone Mikołajowie przenieśli się na ulicę Krysiewicza, by uśmiechniętych było jeszcze więcej twarzy.

Następnego dnia akcja przeniosła się na ulice Przybyszewskiego by zakończyć się na oddziale dziecięcym szpitala przy ul. Nowowiejskiego.

Wszędzie, gdzie się pojawiliśmy, pozostawialiśmy po sobie uśmiech, nadzieję, miłe wspomnienia i oczywiście tradycyjne misie.

Opiekunem akcji w szkole jest p. Hanna Synowiec-Rudawska.

Zobacz zdjęcia w Galerii

Dzień dla Marzenia

W środę, 14 stycznia 2009, już po raz trzeci w naszej szkole, odbył się „Dzień dla Marzenia”. Była to impreza charytatywna, połączona ze zbiórką pieniędzy, które zostały przekazane Fundacji „Mam Marzenie” na spełnienie marzenia bardzo chorego dziecka.

Dzień dla Marzenia

To właśnie tego dnia mieliśmy okazję zobaczyć wiele poznańskich zespołów o najróżniejszych brzmieniach. Od najcięższych – Jail, Spade, przez rockową muzykę chrześcijańską – Confessio, aż po hip hop – Avantura squad.

Specjalnie dla rodziców kolędował chór Canticum Novum, który na chwilę zmienił klimat panujący w auli i przeniósł wszystkich w okres świąt Bożego Narodzenia. Nie zabrakło również tropikalnych dźwięków, które dostarczył nam zespół rodem z Afryki, czyli Binka Bi.

Największą popularnością cieszyli się młodzi muzycy z zespołu the Hangovers, którzy mimo faktu, że już w maju… matura, postanowili poświęcić swój czas, by pomóc podopiecznym Fundacji.

Tym razem na scenie Marcinka wystąpili również muzycy zagraniczni, czyli Anglicy z zespołu Alien Autopsy. Wyczekiwaną Niespodzianką okazał się być zespół Żelki – określany mianem „Herosów komercyjnego undergroundu”.

Ponadto każdy mógł podziwiać występy magika, skosztować ciast, wziąć udział w loterii lub zakupić nowy numer okolicznościowej gazetki szkolnej Okolicznik.

Na zorganizowanej w holu aukcji można było wylicytować koszulkę reprezentacji Polski z autografem Zizou, fotografie wykonane przez uczniów naszej szkoły, a także dzieła poznańskich artystów.

Nad wszystkim trzymały pieczę pani profesor Hanna Synowiec-Rudawska oraz pani pedagog Edwina Pittner, które wraz z Klubem Ośmiu zorganizowały ten dzień.

Festyn mógł się odbyć również dzięki naszym sponsorom i patronom medialnym, którymi byli m.in.: Drukarnia Dajan FHU, Głos Wielkopolski, Radio Afera, Radio Merkury, telewizja WTK, a także portal epoznan.pl.

Zarówno Sponsorom, jak i Wam i Waszym Rodzicom bardzo dziękujemy, gdyż udało nam się zebrać 4007,50 złotych, a to na pewno wystarczy na spełnienie przynajmniej jednego marzenia!

Zobacz zdjęcia w Galerii

Więcej niż Bal

Uczniów Marcinka wyróżnia otwartość i empatia.

Kolejna okazja, żeby potwierdzić tę opinię nadarzyła się w piątek, 16 stycznia 2009. W tym dniu zorganizowano tradycyjny balik integracyjny, na którym wspólnie bawiły się dzieci pracowników naszej szkoły, podopieczni poznańskiego Dziennego Ośrodka Adaptacyjnego i uczniowie Marcinka.

Bal

Jak co roku w przygotowanie balu aktywnie włączyli się członkowie Klubu Ośmiu i uczniowie klasy Medicus. Zagwarantowali oni uczestnikom baliku wiele atrakcji: możliwość upiększenia buzi fantazyjnymi wzorami, ciekawe konkursy, wspólną zabawę przy muzyce. Nie obyło się też bez wsparcia z zewnątrz. Obecni mogli skosztować słodkości ufundowanych przez firmę Kandulski i upieczonych przez uczennice, ich mamy i babcie.

Wszyscy jednak czekali na najważniejszy punkt programu – przybycie Gwiazdora, który w tradycyjnym stroju przemaszerował przez aulę, zasiadł na scenie i obdarował gości prezentami. Radości było co niemiara.

Spotkanie zakończył pożegnalny taniec i podziękowania skierowane do wszystkich, dzięki którym się ono odbyło.

Przez dwie godziny trwania imprezy, niektórzy jej uczestnicy zdążyli do się ze sobą bardzo zżyć i niechętnie, ze łzami w oczach opuszczali mury Marcinka.

Bardzo nam się wszystkim taka integracja podoba. Nasi goście uczą nas radości życia, a opiekunki „Klubu 8” p. Edwina Pittner i Hanna Synowiec-Rudawska uczą nas, że warto poświęcić trochę czasu dla innych ludzi, bo tyle jesteśmy warci ile z siebie potrafimy dać drugiemu człowiekowi.

Zobacz zdjęcia w Galerii


Działalność Klubu w poprzednich latach


REGULAMIN KLUBU