Przedsiębiorczość w szkole

Archiwum


 Rok szkolny 2014/15

XV Miejska Olimpiada Wiedzy Konsumenckiej

17 marca 2015 roku już po raz piętnasty uczniowie poznańskich szkół ponadgimnazjalnych mogli wykazać się wiedzą z zakresu ochrony najsłabszych uczestników rynku. Pytania na które odpowiadali dotyczyły m.in. ustaw:

 • o prawach konsumenta,
 • o usługach turystycznych,
 • o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym,
 • o kredycie konsumenckim.

W tegorocznej edycji konkursu udział wzięło 63 uczniów z 21 szkół ponadgimnazjalnych miasta Poznania. Najlepsza okazała się uczennica naszej szkoły

Marta Kraszewska, z klasy Lex 1.

Gratulujemy !!!

dyplom Marta Kraszewska Marta Kraszewska Marta Kraszewska 2


Podejmijcie wyzwanie!

Ruszyła X edycja konkursu Najlepsze Zajęcia z Przedsiębiorczości. Jest on skierowany właśnie do Was, uczniów szkół ponadgimnazjalnych, niezależnie od profilu. Wystarczy wejść na stronę konkursu http://najlepsze-zajecia.pl/ i wraz z drużyną oraz nauczycielem zarejestrować się i rozwiązać tegoroczne case study – problem biznesowy. Liczy się dotychczasowa wiedza, ale najwyżej punktowana jest kreatywność i dobre pomysły, których zapewne Wam nie brakuje!

Zapisy trwają do 31 marca. Nie przegapcie terminu! Czekają na Was naprawdę atrakcyjne nagrody.

Bardzo miło nam poinformować, że uczeń naszej szkoły, z klasy C-1 – Paweł Ratajczak został jednym z ambasadorów X edycji Konkursu Najlepsze Zajęcia z Przedsiębiorczości.

Gratulujemy i życzymy powodzenia!


DZIEŃ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

25 marca 2015 r nasi uczniowie mogli zapoznać się w praktyce ze swoim wymarzonym zawodem i tym samym zweryfikować swoje wyobrażenia o nim z rzeczywistością.

dzien p

dzien3 dzien2 dzien4


Gra strategiczna

W dniach 17-19.11.2014 odbyła się druga edycja Gry strategicznej organizowanej w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości przez Centrum Doradztwa Zawodowego dla Młodzieży, Uniwersytet Ekonomiczny oraz Wydział Działalności Gospodarczej i Rolnictwa w Poznaniu. Moderatorem rozgrywek była Pani Prof. Aleksandra Gaweł – pracownik UE.

Uczestnicy Gry (uczniowie poznańskich szkół ponadgimnazjalnych) mieli za zadanie stworzyć od podstaw fabrykę czekolady. W tym celu musieli uwzględnić jakie produkty będą sprzedawać i jaka będzie ich cena oraz jakość. Ponadto podejmowali decyzje dotyczące gdzie rozmieścić punkty sprzedaży oraz zdecydować jak duże one będą. Jako właściciele firm decydowali również o ilości zatrudnianych pracowników oraz wysokości ich wynagrodzenia i potrzebie szkolenia.  Gra wymuszała na uczestnikach podejmowania wielu ważnych decyzji by polepszać swój wynik finansowy.

Po dziesięciu rundach uczniowie zakończyli pracę nad swoją fabryką. Podsumowano wyniki uzyskane w poszczególnych fabrykach, obliczono zyski, oceniono strategię podejmowanych decyzji.

Najlepszymi przedsiębiorcami – producentami czekolady okazali się uczestnicy gry reprezentujący naszą szkołę, zdobywając dwa pierwsze miejsca.

I miejsce grupa występująca pod nazwą COLUMBUS, w skład, której wchodzili:

 • Karolina Wasieleska
 • Joanna Gomulińska
 • Wojciech Suchanek z klasy Columbus 1

II miejsce zdobyła grupa WILLY WONKA INC.

 • Konstancja Matczuk
 • Maria Maćkowiak
 • Wojciech Feć
 • Michał Mruk z klasy Abakus 1
 • pp1 pp2

lekcja

Jak co roku we wrześniu uczniowie Marcinka (klasy C1 i O1) odwiedzili Oddział Narodowego Banku Polskiego w Poznaniu przy Al. Marcinkowskiego 12.

Tym razem zostaliśmy zaproszeni na lekcję połączoną z wystawą edukacyjną „Euro, waluta europejska”

Wystawa przedstawiała historię wspólnej waluty europejskiej oraz proces, który doprowadził do utworzenia Unii Gospodarczej i Walutowej.

W atrakcyjny sposób przedstawiono również historię strefy euro, rolę euro w Unii Europejskiej i świecie oraz jej znaczenia dla obywateli. Wystawa zawierała także informacje na temat polityki gospodarczej UE, warunków uczestnictwa w strefie euro oraz perspektyw przyjęcia wspólnej waluty europejskiej przez Polskę.

W części poświęconej przyjęciu euro przez Polskę przedstawiono bilans korzyści i kosztów członkostwa w strefie euro oraz warunki niezbędne do przyjęcia wspólnej waluty.

Zwiedzający mogli dowiedzieć się również jak zabezpieczone są banknoty i monety euro.

Ekspozycja została opracowana przez Komisję Europejską i zaprezentowana po raz pierwszy w Brukseli w 2007 r. Od tamtego czasu wystawa odwiedziła 10 krajów Unii Europejskiej i prawie 30 miast. Polska jest jedenastym krajem goszczącym wystawę.

lekcja3 lekcja2


 

Rok szkolny 2013/14

17 kwietnia 2013 roku odbyła się X edycja projektu
„Dzień Przedsiębiorczości”, organizowanego przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości przy współpracy Kancelarii Prezydenta RP.

Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objął

Prezydent RP Bronisław Komorowski. 

„ Zostałam przebrana w specjalny wyjałowiony strój, w którym mogłam wejść na salę operacyjną. Byłam obecna na operacji usunięcia śledziony choremu wcześniakowi”. Weronika Strojkowska M1

„Dobrych kilka godzin zajęło nam projektowanie belki metalowej, obliczanie wszystkich jej wymiarów oraz dopasowywanie odpowiednich części które byłyby w stanie odpowiednio zagiąć stal, tak aby konstrukcja była bardzo wytrzymała.” Zuzanna Czekała A1

„My, licealiści niestety nie odbywamy praktyk i często zupełnie inaczej wyobrażajmy sobie swój przyszły zawód, dlatego takie przedsięwzięcia są ogromną pomocą”

Weronika Bociąg Vita-1

„Moim zadaniem było nauczenie dzieci piosenki, wierszyka oraz prowadzenie zabawy ruchowej. Tematem przewodnim była wiosna. Dzieci opowiadały o tym, co widzą za oknem, naśladowały ruchy zwierząt i głosy ptaków.”  Marysia Bzowy C1

„Większość czasu spędziłem na hali produkcyjnej, gdzie montowałem przewody do rozdzielnic transformatorowych.” Kacper Furmaniak A1

„Przez około półtorej godziny sporządzałam w imieniu Sądu odpowiedzi na różne pisma, począwszy od postanowień, po wnioski i oświadczenia w sprawach upadłościowych lub o zakaz prowadzenia działalności gospodarczej. Następnie miałam możliwość przejrzenia akt postępowania sądowego.” Julia Thiel O-1

„Bardzo podobało mi się, że sami znajdowaliśmy sobie miejsca praktyk. Dało to mam, wszystkim uczestnikom, duże doświadczenie jakiego jeszcze nigdy nie przeżyliśmy. Szkoda, że  Dzień Przedsiębiorczości trwał tylko jeden dzień” .

Maja Pytel L1

 Galeria zdjęć


Jakie konsument ma prawa,  jakie przepisy powinien znać, by nie zostać nabitym w butelkę?

14 marca 2014 ponad 60 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych  miasta Poznania stawiło czoła  trudnym pytaniom podczas Powiatowego Finału Wielkopolskiej Olimpiady Wiedzy Konsumenckiej.

Konkurs odbył się w Urzędzie Miasta Poznania w Sali sesyjnej pod czujnym okiem Miejskiego Rzecznika Konsumentów  dr Marka Janczyka.

Troje uczniów z naszej szkoły przystąpiło do zmagań w Olimpiadzie: Kasia Gabska L1, Maria Kupczyk A1 i Damian Janiak A1.

Uczestnicy konkursu musieli wykazać się wiedzą z zakresu przepisów regulujących prawa konsumentów m.in. ustaw: o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej, o usługach turystycznych, o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom

rynkowym, o kredycie konsumenckim.

Laureatami konkursu zostało 6 najlepszych uczniów. Jest nam miło poinformować,  iż do etapu wojewódzkiego, który odbędzie się 9 kwietnia 2014r.,  zakwalifikowała  się Kasia i Damian .

Serdecznie gratulujemy i trzymamy mocno kciuki  !!!

 


Uczniowie należący do  Szkolnego Klubu Przedsiębiorczości „Nostro”,pod  opieką prof. Małgorzaty Biernackiej, w ramach obchodów Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości,co roku realizują  projekt pod nazwą:  „OTWARTA FIRMA – BIZNES PRZY TABLICY”.

Celem projektu jestprzybliżenie młodzieży szkolnej jak funkcjonują podmioty życia gospodarczego. Członkowie Klubu,na spotkania  z uczniami organizowane na terenie szkoły, zapraszają przedstawicieli lokalnego rynku przedsiębiorców.
22 listopada 2013 roku odbyła się uroczysta GalaŚwiatowego Tygodnia Przedsiębiorczości  w Polsce, podsumowująca ubiegłoroczną edycję projektu “Otwarta firma”, realizowanego przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości. Uroczystość miała miejsce w SALI NOTOWAŃ GIEŁDY PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH S.A. w Warszawie.

Podczas Gali wręczono nagrody – pamiątkowe statuetki oraz nadano tytuły„Najaktywniejszej Szkoły 2012”. Wśród 10 nagrodzonych szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski znalazło się  I LO w Poznaniu.

W uroczystej Gali  brali udział przedstawiciele naszej szkoły, uczniowie klasy LEX 2  Dominik Studziński i Wojciech Witkowski z profesorem Sławomirem Kwaśnym. Nagrodę odebrali z rąk Pani Danuty Raczko – Wiceprezes Zarządu Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości i Pani Iwony Sroki -Prezes Zarządu Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych.


Odłóż na marzenia

Każdy marzy, by móc realizować swoje marzenia. Nie wszyscy jednak wiedzą, w jaki sposób to osiągnąć.  Zdobądź praktyczną wiedzę o zarządzaniu swoim portfelem! Odkryj, jak ważne są umiejętności oszczędzania i pomnażania pieniędzy!

Zapraszamy SPOŁECZNOŚĆ MARCINKA do odwiedzania bloga konkursowego

oraz dodawania komentarzy.

Zostań  komentatorem naszego bloga !!!

http://odloznamarzenia.blogspot.com/

http://odloznamarzenia.blogspot.com/


TYDZIEŃ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI  W WYŻSZEJ SZKOLE BANKOWEJ

 Klasa Columbus1 wraz z prof. Małgorzatą Biernacką  miała możliwość uczestniczenia w bezpłatnych warsztatach  podczas Tygodnia Przedsiębiorczości w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu.

Od samego rana w jednej z sal szkoły rozpoczął się wykład połączony z warsztatami zatytułowany : „Jak zaistnieć dzięki blogowi”. Dotyczył on samorealizacji  i całkowitego wyrażenia siebie poprzez dowolne formy tworzenia i „zrobienia czegoś, zanim inni zrobią to za Nas”.  Całość prowadzona była przez uznanego blogera, Macieja Mazurka i dotyczyła mediów społecznościowych i ich funkcji w dzisiejszym świecie.

Podczas półtoragodzinnego spotkania Pan Maciej Mazurek nie tylko przedstawił nam swoje opinie i spostrzeżenia dotyczące social mediów, ale również przybliżył nam ich ewolucję, to jak kształtowały się od samych narodzin , dlaczego okazały się sukcesem i jak mogą one oddziaływać na szerszą grupę odbiorców. Mieliśmy okazję usłyszeć również nieco historycznych faktów, np. ten dotyczący pierwszego „serwisu społecznościowego”,  który powstał w 1978 roku. Wówczas ukazał się na rynku program CBBS stworzony przez Warda Christensena, dzięki któremu on i inni pasjonaci komputerów mogli wymieniać ze sobą informacje.

W drugiej części spotkania przybliżona została nam praca blogera, którą pan Mazurek zajmuje się w swym wolnym czasie, poza byciem grafikiem. Wykładowca opowiadał nam jak osiągnąć sukces stosując się do kilku prostych reguł, skąd czerpać pomysły, jak wygląda całe „zaplecze” blogowej kariery i jakich błędów nie popełniać. Podkreślał, jak ważna jest w dzisiejszych czasach potrzeba wykreowania samego siebie i rozpoczęcia pracy na własną markę, oraz realizacja swoich pasji i zainteresowań.

Po przerwie  rozpoczęły się warsztaty zatytułowane „ Storytelling, czyli jak tworzyć historie, aby osiągnąć zamierzony cel” . Dotyczyły one kwestii efektywnego opowiadania historii w taki sposób,  aby wywołać określone wrażenie na odbiorcy, przekonać go do swoich racji, lub po prostu stworzyć jakiś zamierzony pozór.

Wszyscy uczestnicy zostali podzieleni na 5 grup. Każdej grupie przyporządkowane zostały dwa, z pozoru w ogóle nie pasujące do siebie słowa, np. „zapałka i fitoplankton”, „linijka i łopata”, „bałwan i beton”. Poleceniem, które wszyscy mieli wykonać, było ułożenie z tych związków historyjki i przedstawienie jej w taki sposób, aby była przekonująca, prawdziwa i zawierała morał. Co prawda zadanie to okazało się bardzo trudne, ale uczestnicy poradzili z nim sobie naprawdę wspaniale i ochoczo wcielali się w role pisarzy i mówców.

Gdy warsztaty dobiegły końca, pełni wrażeń i nowych pomysłów udaliśmy się do domu, aby wcielić w życie wszystko to, o czym była mowa

Tekst: Eliza Zbierska C1

Fotografie: Zuzanna Witek C1

Columbus-1 z wizytą w Narodowym Banku Polskim

26 września 2013 r. całą klasą wybraliśmy się na dni otwarte do Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego w Poznaniu. Po kilku lekcjach ze szkoły udaliśmy się na plac Wolności, a dokładnie na aleje

Marcinkowskiego 12, do siedziby NBP.

Czytaj więcej


Rok szkolny 2012/13

NOMINACJE PRZYZNANE

Jury Konkursu „Nakręcona Ekonomia”, powołane przez OrganizatoraMillionYou Sp. z o.o. dnia 24 stycznia 2013 roku wybrało 12 filmów nominowanych.

Film pt. „MOGĘ SIĘ BOGACIĆ o roli pieniądza”nakręcony przez UCZNIÓW NASZEGO LICEUM  znalazł się w gronie nominowanych.

Dalsze losy leżą w rękach internautów. To właśnie ONI, czyli MY WSZYSCY, możemy zdecydować, które 3 filmy wygrają w konkursie.

Zapraszamy do obejrzenia nominowanych filmów, a w szczególności naszego oraz zachęcamy do udziału w głosowaniu, które możliwe jest tylko do 31 stycznia 2013 r.

http://millionyou.com/konkursy/Nakrecona_Ekonomia_2,nominowane,56,0,,1.html#movieId=6108

LICZYMY NA WASZE  GŁOSY 

 Zadanie konkursowe NAKRĘCONA EKONOIMIA polegało między innymi na stworzeniu łatwego w odbiorze materiału filmowego edukującego ekonomicznie.

Najlepsze filmy mają szansę zostać wykorzystane w multimedialnych materiałach dydaktycznych !

 


http://euwlkp.blog.pl/


Ekonomiczne Gry Uliczne

W sobotę 29 września Narodowy Bank Polski, po raz pierwszy w Poznaniu, zorganizował konkurs „Ekonomiczne Gry Uliczne”, celem którego było zachęcenie uczestników, poprzez zabawę, do kreatywnego myślenia oraz pogłębienia wiedzy z

zakresu ośmiu bloków tematycznych : historii, bankowości centralnej, polityki pieniężnej, systemu płatniczego, historii pieniądza, rezerw, euro, banku państwa i numizmatyki.

W grze brały udział czteroosobowe drużyny, których zadaniem było przemieszczanie się z punktu startowego do wyznaczonej mety, pokonując po drodze osiem punktów kontrolnych.

Czytaj więcej


Dzień Przedsiębiorczości

22 marca 2012

Przeczytaj relację

 


Sci-Tech Challenge

Przeczytaj relację


Rok szkolny 2011/12


Poznańska photoBlogowa Mapa Przemian nagrodzona

Obrazek

Uroczysta Gala podczas której poznaliśmy autorów najlepszych blogów, odbyła się 6 grudnia 2011 r. w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego w Warszawie.

Decyzją Jury w gronie nagrodzonych autorów blogów, znalazł się Mateusz Roszak – F3, który zajął 3 miejsce.

Obrazek

GRATULACJE !!!

Czytaj więcej


Światowy Tydzień Przedsiębiorczości

14 – 20 listopada 2011 roku

Obrazek

W ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Polsce Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości, zaprosiła szkoły ponadgimnazjalne do realizacji projektu pod hasłem: „Otwarta firma – Biznes przy tablicy”.

W tej ciekawej i pouczającej akcji nie zabrakło także Naszej Szkoły. Wachlarz spotkań tworzących ŚTP w MARCINKU był niezwykle szeroki: od merytorycznych szkoleń, prelekcji i pogadanek podczas lekcji przedsiębiorczości, do

wykładów w szerszym gronie.

Czytaj więcej


ZAPROSZENIE

Szkolny Klub Przedsiębiorczości „Nostro”

ZAPRASZA DYREKCJĘ, NAUCZYCIELI, RODZICÓW, WSZYSTKIE KOLEŻANKI I KOLEGÓW ORAZ GOŚCI,

którzy właśnie „weszli” na stronę MARCINKA do oglądania oraz komentowania, oceniania i współtworzenia treści, naszego bloga, aby był pełen życia i aktywności!

http://tramino.blogspot.com/

Szkoła nasza bierze udział w projekcie „Fundusze dla Polski – Blogowa Mapa Przemian”, którego organizatorem jest Fundacja Think!

W ramach projektu odbywa się ogólnopolski konkurs, którego celem jest kształtowanie świadomości młodzieży i ogółu społeczeństwa na temat Unii Europejskiej i pokazanie korzyści, jakie Polska odnosi dzięki wykorzystywaniu

Funduszy Europejskich.

Więcej informacji o projekcie na: http://www.mapaprzemian.pl/

Zadaniem uczestników konkursu, jest stworzenie oraz poprowadzenie przez okres minimum 6 tygodni (42 dni) multimedialnego bloga, ukazującego rozwój Polski dzięki finansowemu wsparciu z Funduszy Europejskich.

Uczniowie blogują, aby pokazać, jak zmienia się nasza najbliższa okolica.

W konkursie liczą się posty ukazujące zachodzące zmiany, interesujące materiały audiowizualne, jak również popularność bloga w lokalnej społeczności, mierzona ilością wejść i dodanych komentarzy.

Obrazek

Projekt jest realizowany przy współfinansowaniu ze środków Unii Europejskiej przyznanych w ramach „Konkursu dotacji na przeprowadzenie działań informacyjno-promocyjnych dotyczących Funduszy Europejskich” ogłoszonego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

DZIĘKUJEMY 🙂


UCZYMY SIĘ INWESTOWAĆ

Już dziesiąta edycja Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej (SIGG) i kursu e-learningowego poświęconego finansom i giełdzie.

Obrazek

Rekiny przedsiębiorczości to nowoczesny projekt edukacyjny dla uczniów i nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych, realizowany przez Fundację Edukacji Rynku Kapitałowego i współfinansowany

przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, na który składa się:

* Szkolna Internetowa Gra Giełdowa,

* Kurs e-learningowy.

Szkolna Internetowa Gra Giełdowa od praktycznej strony uczy młodych ludzi inwestowania na giełdzie, analizowania sytuacji na rynkach, podejmowania decyzji i pracy w grupie.

Zespoły uczestniczące w Grze (3-4 uczniów) z chwilą rejestracji otrzymują dostęp do notowań giełdowych i 100 tys. wirtualnych złotych, które mogą zainwestować w akcje spółek z WIG20 i

mWIG40 oraz w lokaty bankowe. Do ich dyspozycji jest również tzw. krótka sprzedaż, czyli strategia, która pozwala zarabiać również na spadkach kursów. Zespoły, które uczestniczą w grze

podstawowej, mogą spróbować swoich sił także w Dogrywce na kontraktach terminowych. Ta część Gry jest oddzielnie punktowana i nagradzana.

Kurs sigg.edu.pl w dziesięciu lekcjach zawierających elementy multimedialne kursanci zdobywają wiedzę o metodach inwestowania oraz mechanizmach rządzących rynkiem kapitałowym. Dodatkowo

korzystają też ze specjalnego kursu terminologii finansowo-giełdowej w języku angielskim, a także forów tematycznych i czatu. Każda lekcja zakończona jest quizem. Podsumowaniem kursu jest

ogólnopolska klasówka on-line, której laureaci zostają wyróżnieni oddzielnymi nagrodami. Każdy uczestnik, który zaliczy cały kurs e-learningowy, otrzymuje specjalny certyfikat ukończenia.

Do tej pory zarejestrowaliśmy już 19 zespołów spośród uczniów klas drugich liceum. Termin rejestracji upływa 1 października.

Wszyscy zarejestrowani uczniowie naszej szkoły biorą udział zarówno w grze giełdowej, jak i w kursie e-learningowym o giełdzie i inwestowaniu.

Szczegółowe informacje o projekcie www.sigg.edu.pl

SIGG gra podstawowa

trwa od 17 października 2011 do 16 stycznia 2012

Kurs e-learningowy

trwa od 17 października 2011 do 31 marca 2012

P O W O D Z E N I A


Obrazek

Szkoła nasza objęta jest projektem „Jestem przedsiębiorczy – kształtowanie postaw przedsiębiorczych wśród młodzieży z wykorzystaniem innowacyjnych technik i narzędzi”.

W projekcie bierze udział łącznie 30 szkół ponadgimnazjalnych oraz 600 uczniów z terenu Wielkopolski.

Celem głównym projektu jest stworzenie, przetestowanie oraz upowszechnienie i wprowadzenie do polityki rozwoju innowacyjnych narzędzi wspomagających proces dydaktyczny w zakresie nauczania i kreowania postaw przedsiębiorczych wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Z naszej szkoły do projektu zaproszono 30 uczniów. Spośród klas rozpoczynających, w tym roku szkolnym, naukę przedmiotu podstawy przedsiębiorczości udział w pierwszym etapie realizacji projektu zarezerwowali sobie uczniowie klasy Abakus 2.

Dnia 8 września 2011 r. gościliśmy przedstawiciela projektu, Pana Marcina Wojtkowiaka, w obecności którego nasi uczniowie realizowali pierwsze zadanie, które polegało na ocenie stopnia trudności zaprojektowanych materiałów służących do badania 11 kompetencji przedsiębiorczych uczniów, w interaktywnym programie komputerowym.

ObrazekObrazek

Kolejnym krokiem w ramach udziału uczniów w projekcie jest rejestracja na platformie edukacyjnej https://jestemprzedsiebiorczy.yala.pl//www.

Dostępne narzędzie informatyczne umożliwi nam:

* sprawną komunikację w zespołach roboczych,

* tworzenie dokumentów oraz ich udostępnianie,

* przechowywanie dokumentów, plików graficznych i multimedialnych.

 


Rok szkolny 2010/2011

31 marca 2011 uczniowie klas drugich udali się do pracy.

Już po raz ósmy szkoła nasza realizuje ogólnopolski projekt edukacyjny „Dzień przedsiębiorczości”, organizowany przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości, pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Jego ideą jest stworzenie nowatorskiej płaszczyzny przekazywania wiedzy o funkcjonowaniu na rynku pracy poprzez włączenie środowiska przedsiębiorców w edukację młodzieży. Uczniowie biorący udział w projekcie mają możliwość przeżycia zupełnie nowych doświadczeń. Muszą wkroczyć na bardzo trudny rynek pracy, w poszukiwaniu dla siebie wymarzonego miejsca i odbyć jednodniową praktykę obserwując i uczestnicząc w czynnościach na wybranym stanowisku.

Przeczytaj relacje uczniów

Obejrzyj galerię zdjęć


Z okazji przypadającego 15 marca Światowego Dnia Konsumenta, w Urzędzie Miasta Poznania odbyła się

XI Miejska Olimpiada Wiedzy Konsumenckiej

Światowy Dzień Konsumenta został ustanowiony w 1983 r. Stało się to w rocznicę przemówienia (1962) prezydenta Johna Kennedy’ego w Kongresie USA, w sprawie projektu ustawy o ochronie praw konsumenta. Wówczas padło z jego ust stwierdzenie „konsumenci to my wszyscy”. Prezydent USA sformułował też cztery podstawowe prawa konsumentów: do informacji, wyboru, bezpieczeństwa i reprezentacji. W Polsce Światowy Dzień Konsumenta obchodzony jest od roku 2000.

Przeczytaj relację


II edycja Ad Rem

Obrazek

Dnia 3 listopada br. miała miejsce kolejna już odsłona regionalnej debaty o gospodarowaniu Ad Rem. Odbyła się ona w ramach III etapu ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Przekonujemy się do prywatyzacji”, organizowanego przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości pod patronatem Ministra Skarbu Państwa Aleksandra Grada.

Przeczytaj relację


Wizyta w Oddziale NBP

W dniu 8.09.2010 klasa Columbus-2 z prof. Małgorzatą Biernacką udała się do Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego w Poznaniu, by zobaczyć to, co wcale nie jest codziennością. Tylko raz w roku, tradycyjnie na początku września, odbywają się Dni Otwarte Narodowego Banku Polskiego.

Przeczytaj relację

ObrazekObrazek ObrazekObrazek Obrazek [Image:http://marcinek.poznan.pl/upload/node/157_wystawa_monet_kolekcjonerskich_2.jpg


II edycja Ad Rem

Obrazek

Już po raz drugi uczniowie Marcinka wezmą udział w projekcie „Przekonujemy się do prywatyzacji” realizowanym przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości pod patronatem Ministra Skarbu Państwa Aleksandra Grada.

Przeczytaj więcej


Rok szkolny 2009/2010

Ad Rem

Ad Rem

28 października 2009 r. w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu odbył się III etap Ogólnopolskiego Konkursu Debat o Gospodarowaniu „AD REM”, którego organizatorem była Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości pod patronatem Ministra Skarbu Państwa Aleksandra Grada.

Koordynatorem konkursu była p.Małgorzata Biernacka, która z grupą młodzieży z Marcinka zorganizowała i przeprowadziła zawody regionalne.

Pełna relacja i zdjęcia


Bankowe tajemnice czyli wizyta klasy Abakus-2 w Oddziale Narodowego Banku Polskiego w Poznaniu

Wizyta w NBP fot. W.Więcławski Wizyta w NBP fot. W.Więcławski

Jak co roku na początku września organizowane są Dni Otwarte Narodowego Banku Polskiego, będące ogólnopolską akcją edukacyjną.

8 września 2009 klasa Abakus-2 wraz z prof. Małgorzatą Biernacką udała się do Oddziału Okręgowego NBP w Poznaniu, by zobaczyć to, czego na co dzień widzieć nie można.

Dla uczniów przygotowano szereg atrakcji. Wizytę otwarto projekcją dwóch filmów, dotyczących historii Banku Polskiego oraz jego roli w gospodarce. Następnie zainteresowani przeszli do wystawy bogatego zbioru monet kolekcjonerskich emitowanych przez NBP z serii tj. „Zwierzęta świata”, „Polska droga do wolności” czy „Zamki i Pałace w Polsce”.

Wizyta w NBP fot. W.Więcławski Wizyta w NBP fot. W.Więcławski

Ogromne zainteresowanie wzbudziła prezentacja Straży Bankowej, która pozwoliła odwiedzającym na „przymierzenie” swojego ekwipunku. Następnie zaproszono nas na krótki wykład o historii pieniądza, dawnym procesie wybijania monet oraz zmianie wizerunku polskiego pieniądza na przełomie wieków. Wykład podsumowano prostym konkursem, w którym za poprawną odpowiedź przyznawano 24 tys. złotych – oczywiście w postaci brykietu utworzonego ze sprasowanych części zniszczonych banknotów.

Pracownicy banku udostępnili prawdziwą sztabkę złota o wartości 600 tys. złotych. Każdy, oczywiście pod czujnym okiem ochroniarza, mógł jej dotknąć i sprawdzić, ile waży to cacko.

Uczniowie mieli też okazję, poznać zasady znakowania banknotów i nauczyć się rozpoznawać ich autentyczność. Zobaczyli także stare maszyny piszące, drewniane liczydła, prototypy kas i kalkulatorów. Ciekawostką była wystawa maszyn współcześnie używanych przez NBP do liczenia banknotów i do ich niszczenia. Chętni mogli nawet sprawdzić, jak działają te wszystkie skomplikowane urządzenia.

Wizyta w NBP fot. W.Więcławski Wizyta w NBP fot. W.Więcławski

Warto było spędzić dzień w NBP dla takich atrakcji. Nie na co dzień widzi się monety kolekcjonerskie, sztabki złota czy stare kasy „fiskalne”.

Następna okazja nadarzy się dopiero w przyszłym roku, jednak zainteresowanych wizytą w banku przy Al. Marcinkowskiego 12, zapraszam już teraz!

tekst: Katarzyna Tomaszewicz

fot. Wojtek Więcławski

2008

W roku szkolnym 2007/08 realizujemy w Klubie następujące programy:

 • Ekonomia Stosowana
 • Bądź przedsiębiorczym na rynku pracy
 • Ekonomia w szkole
 • Moje finanse
 • Dzień przedsiębiorczości
 • Młodzieżowe miniprzedsiębiorstwo
 • Ekonomia na co dzień
 • Udział w programie Certyfikat Jakości „ Szkoła Przedsiębiorczości”

Szkolny Klub Przedsiębiorczości „NOSTRO” jest zarejestrowany w

Obrazek

Celem działań podejmowanych przez klub jest kształtowanie przedsiębiorczych postaw wśród uczniów naszej szkoły oraz pogłębianie ich wiedzy ekonomicznej.

Praca SKP „NOSTRO” polega głównie na promowaniu i realizowaniu ogólnopolskich projektów edukacyjnych z zakresu ekonomii, finansów i przedsiębiorczości, organizowanych przez Narodowy Bank Polski oraz Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości.


ZORGANIZOWANE DZIAŁANIA:

Dzień Przedsiębiorczości

Udział w projekcie Dzień Przedsiębiorczości 2007

Dzień Przedsiębiorczości jest projektem sprzyjającym podejmowaniu przez uczniów trafnych decyzji w planowaniu dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej.

Uczniom „Dzień Przedsiębiorczości” umożliwia bezpośrednie poznanie wymagań stawianych pracownikom na stanowisku pracy w danej branży. Daje szansę na wykorzystanie w praktyce wiedzy zdobytej w szkole oraz na wykonywanie zadań na wymarzonym stanowisku pracy.

Pozwala porównać wyobrażenia o danym zawodzie z rzeczywistością i je zweryfikować.

Bartłomiej Brukarczyk odbiera nagrodę w Pałacu Prezydenckim w WarszawieObrazek

Bartłomiej Brukarczyk – laureat konkursu na Najlepszy Fotoreportaż 2007


NBP

Drzwi otwarte w Narodowym Banku Polskim

Młodzież z klasy Abakus-2 odwiedziła Okręgowy Oddział Narodowego Banku Polskiego w Poznaniu przy alei Marcinkowskiego 12. W trakcie wizyty wysłuchała wykładu pt. „Historia pieniądza”, oraz obejrzała :

 • wystawę pt. „Monety kolekcjonerskie”,
 • prezentację „ Autentyczność banknotów”,
 • stanowisko mincerza i sposób bicia monet.

Światowy Dzień Oszczędzania

Akcję „Tydzień dla oszczędzania”, w ramach obchodów Światowego Dnia Oszczędzania, zorganizowano w naszej szkole pod hasłem: „ZMUŚ SWOJE PIENIĄDZE, BY NA CIEBIE PRACOWAŁY !”

Obrazek

Celem przeprowadzonej akcji było promowanie idei oszczędzania poprzez uświadomienie i rozbudzenie potrzeby oszczędzania, wzbudzenie zainteresowania rynkiem finansowym, zapoznanie z możliwościami inwestowania, oraz wskazanie na potrzebę szerokiej i nowoczesnej edukacji finansowej dla kształtowania umiejętności praktycznego, aktywnego i efektywnego korzystania z własnych zasobów i ich pomnażania.

Nasze akcje to:

1. Szkolny konkurs plastyczny „Dlaczego warto Oszczędzać?”.

Obrazek

Dla młodszych kolegów, uczniów klas pierwszych Gimnazjum Dwujęzycznego klub Nostro przygotował konkurs z nagrodami.

Uczestnicy konkursu po wysłuchaniu krótkiego wykładu o oszczędzaniu przystąpili do graficznej interpretacji omawianych wcześniej zagadnień. Prace zostały wywieszone na terenie szkoły w ramach kampanii informacyjno- edukacyjnej.

Komisja reprezentowana przez opiekuna oraz członków klubu wyłoniła zwycięzców konkursu i wręczyła nagrody.

Nagrodzeni uczniowie: Asia Biniek g-1A, Maja Bernat i Małgosia Kołpa kl. g-1B, Ola Bończyk kl.g-1C.

2. Spotkania z ekspertami

Obrazek

Organizatorzy akcji, pragnąc przybliżyć młodzieży praktyczną stronę omawianej tematyki, zaprosili przedstawicieli Banku Millennium.

Eksperci finansowi p. Monika Kamińska, kierownik placówki detalicznej i p.Tomasz Szubert, konsultant klienta, omawiali „Formy i sposoby oszczędzania”.

Eksperci odwiedzili klasy Sigma-2 i Omega-2.

3. Kampania informacyjno-edukacyjna

W jej ramach przygotowano:

Obrazek

ekspozycję edukacyjno-reklamową składającą się głównie z plansz i plakatów związanych tematycznie z akcją, umieszczoną na terenie szkoły.

Organizatorem ogólnopolskiej akcji „Tydzień dla oszczędzania” była Fundacja Kronenberga przy Citi Handlowy we współpracy z Fundacją Think.

W ogłoszonym przez organizatorów konkursie na esej „Dlaczego warto oszczędzać?” wzięło udział kilku uczniów naszego gimnazjum.

Z przyjemnością informujemy, że Kapituła konkursu dokonała wyboru laureatów i wśród nich jest nasz młodszy kolega Wojciech Biernacki z klasy g-1a.

Na konkurs nadesłano 815 prac, Wojtek Biernacki zdobył II nagrodę ( 2000 zł). GRATULUJEMY !!!

Informacje : www.tdo.interia.pl