Koncert Chórów „Marcinka’

Krzysztof Lipiak (mat 1978)

 

Koncert Chórów „Marcinka"

Jeszcze nigdy w dziejach ludzkości dostęp do muzyki nie był tak łatwy i powszechny. Najwybitniejsze dzieła w najlepszych wykonaniach i wspaniałej jakości odtwarzania są na wyciągnięcie ręki. Radio, telewizja, płyty wydają się być starociami wobec coraz przyjaźniejszych aplikacji internetowych. Takie obcowanie ze sztuką skazuje nas jednak na samotność. Nic nie zastąpi zespołowego działania, spotkań twarzą w twarz z drugim człowiekiem, tworzenia na żywo. Stąd ciągle utrzymują się na powierzchni amatorskie grupy teatralne, zespoły instrumentalne, chóry. Dzięki takim działaniom zachodzą niepowtarzalne relacje międzyludzkie, tworzą się przyjaźnie. Jeżeli odbywa się to w wieku szkolnym, to można być pewnym, że zasiane ziarno wcześniej czy później wyda wspaniały plon. We wprowadzeniu do występu swojego chóru Dorota Wojnowska stwierdziła, że piątkowy koncert inaugurujący stulecie „Marcinka” jest właśnie plonem wieloletnich zasiewów.

Nie mamy niestety udokumentowanej pozalekcyjnej działalności artystycznej - w szczególności muzycznej - w  „Marcinku” w pierwszych pięćdziesięciu latach Szkoły.

Dekada 1964- 74 to już okres pracy nauczyciela muzyki prof. Antoniego Grochowalskiego, a lata 1990 – 2005 prof. Doroty Lewandowskiej- Wojnowskiej, której chór Canticum Novum działa do dziś pod nowym kierownictwem Leszka Marciniaka (nasz absolwent, matura 1980).

Koncert „Śpiewający Marcinek” organizowany na 99 lecie szkoły w Teatrze Wielkim w maju 2018 roku dał tym reaktywowanym po latach chórom okazję do zaprezentowania się, a reakcja publiczności pokazała, że ta działalność ma sens. Kiedy więc przygotowywaliśmy obchody stulecia „Marcinka” nie mogliśmy zapomnieć o chórach.

W piątkowy wieczór 17 maja na scenie auli naszej szkoły stanęły:

- Chór Uczniów „Marcinka” Canticum Novum pod dyr. Leszka Marciniaka

- Żeński Chór Kameralny Di Nuovo pod dyr. Doroty Wojnowskiej

- Chór Wychowanków „Marcinka” pod dyr. Antoniego Grochowalskiego

Przy pełnej sali, w której dominowali dawni chórzyści, każdy z zespołów zaprezentował się w ok. dwudziestominutowym repertuarze.

3 pokolenia śpiewaków, zróżnicowany charakter prezentowanych utworów, a wspólny mianownik to szkolne korzenie i muzyczna pasja. W załączonym poniżej folderze umieściliśmy krótkie opisy i imienne listy śpiewaków występujących w poszczególnych zespołach.

W finale koncertu wystąpił męski sekstet wokalny Affabre Concinui w którym śpiewa obecny dyrygent chóru uczniowskiego i nasz absolwent (mat.1980) Leszek Marciniak.

Wieczór ten był również okazją do uhonorowania kończącego 80 lat prof. Antoniego Grochowalskiego medalem Przyjaciel „Marcinka” .

Koncert nie byłby możliwy bez hojnego wsparcia sponsorów, naszych absolwentów:

Piotra Nowakowskiego (mat.1967), Piotra Olewińskiego (mat 1967), Leonarda Szymańskiego (mat.1956) i Krzysztofa Strzyżewskiego (mat 1967).

Dzięki nim udało się cały koncert zarejestrować i wydać na płycie DVD, wydrukować okolicznościowy folder i zaprosić gwiazdę wieczoru.

 

marcinek logo
Copyright © 2020 I Liceum Ogólnokształcące im. K. Marcinkowskiego
move top