GIGANTYCZNY SUKCES UCZENNICY MARCINKA W Juvenes Translatores

GIGANTYCZNY SUKCES UCZENNICY MARCINKA W Juvenes Translatores

GIGANTYCZNY SUKCES UCZENNICY MARCINKA AGATY KURPISZ W KONKURSIE DLA MŁODYCH TŁUMACZY

Z radością informujemy, że Agata Kurpisz, uczennica klasy 3G, została polską laureatką niezwykle prestiżowego konkursu Juvenes Translatores, organizowanego co roku przez Departament Tłumaczeń Komisji Europejskiej.

Sukces to niewiarygodny, ponieważ:

- Szkoły wybierane są do konkursu drogą losowania. W każdej edycji może wziąć udział tylko tyle szkół, ile posłów w Parlamencie Europejskim ma dany kraj. Z Polski co roku startują zatem w konkursie 52 szkoły, natomiast chętnych jest znacznie więcej - w tym roku w losowaniu wzięło udział aż 130 szkół z całej Polski.

- To konkurs przeznaczony wyłącznie dla 17-latków.

- Z każdej szkoły w konkursie może wziąć udział maksymalnie 5 osób, wyłonionych w szkolnych eliminacjach.

Tłumaczenie Agaty okazało się zatem najlepsze spośród 215 tłumaczeń uczniów i uczennic z całej Polski. Tłumacze w Komisji Europejskiej uznali, że to jej praca najtrafniej oddaje treść oryginału oraz jest najbardziej twórcza i spójna stylistycznie.

Nagrodzone tłumaczenie Agaty można znaleźć tutaj:

Laureaci edycji z 2022 r. (europa.eu)

Przypominamy, że Agata Kurpisz jest drugą w historii triumfatorką Juvenes Translatores z MARCINKA. Jeden z naszych ówczesnych uczniów, Jędrzej Michalski, stanął już bowiem na najwyższym podium w 2016 r. Sukcesy te wpisują się zatem w najlepsze tradycje naszej szkoły, której absolwentem był m.in. Stanisław Barańczak, znakomity poeta i jeden z najwybitniejszych tłumaczy literackich w Polsce.

Nagrodę Agata odbierze osobiście w Brukseli pod koniec marca.

GRATULUJEMY!!!

 

marcinek logo
Copyright © 2020 I Liceum Ogólnokształcące im. K. Marcinkowskiego
move top