Leonard Szymański WSPOMNIENIE

Leonard Szymański WSPOMNIENIE

9 maja 2023 zmarł Leonard Szymański. Był absolwentem Politechniki Poznańskiej, wynalazcą i konstruktorem (z wielu jego prac na uwagę zasługuje aparat płuco – serce, dzięki któremu wykonano pół tysiąca operacji ratujących życie w klinice Chirurgii Dziecięcej w Poznaniu). Działacz Solidarności, poseł sejmu kontraktowego, wybrany w wyborach 1989 roku.  Był odznaczony tytułem Zasłużony dla Miasta Poznania, wyróżniony nagrodą Ryszarda Kapuścińskiego „za czynienie dobra”, uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Tyle w encyklopediach i w prasie.

Dla nas był On przede wszystkim absolwentem MARCINKA (matura 1956), szkoły, o której pisał tak: MARCINEK dał nam solidne przygotowanie do studiów na każdym kierunku, pogłębił poczucie patriotyzmu, poszerzył nasze horyzonty, nauczył samodzielnego myślenia i wyrobił niezłą sprawność fizyczną – wielu uprawiało czynnie sport, inni przemierzyli pieszo, rowerem, czy kajakiem obszary naszej Ojczyzny”. Mówił też, że MARCINEK nauczył Go – inżyniera – wiadomości humanistycznych i humanitarnego podejścia do życia.  Był absolwentem aktywnym - obecnym na Rajdach Patrona, na rozpoczęciach i zakończeniach roku szkolnego, na kolejnych rocznicach.  Był  w sytuacjach, kiedy był po prostu potrzebny... Zawsze niezmiernie życzliwy ludziom, pomocny, wierzący, że przede wszystkim należy rozmawiać. 

Wielokrotnie w swoich wypowiedziach nawiązywał do słów Karola Marcinkowskiego, o wychowaniu, które jest długiem, z którego w swym czasie wypłacić się winniśmy. W przypadku Leonarda Szymańskiego nie było to tylko hasło. Pielęgnując przyjaźnie – w tym te marcinkowe spłacił ten dług za przynajmniej kilka marcinkowych dusz…

Dziękujemy. Będziemy pamiętać!

marcinek logo
Copyright © 2020 I Liceum Ogólnokształcące im. K. Marcinkowskiego
move top