Vital Voices Poland – uczennica Marcinka półfinalistką

Vital Voices Poland – uczennica Marcinka półfinalistką

Uczennica 3 G, Agata Jacaszek, jako jedna z 30 młodych kobiet w Polsce została zakwalifikowana do elitarnego grona półfinalistek Programu Jestem Liderką. Nagrodą dla finalistek jest udział w tygodniowym programie rozwojowo-mentoringowym, który odbędzie się w Warszawie. Uczestniczki wezmą udział w szkoleniach z zakresu: przywództwa, autoprezentacji i komunikacji, projektowania kariery oraz rozwoju mocnych stron. Każdej z uczestniczek zostanie dobrana mentorka, która będzie pracować z nią indywidualnie. Finalistki dostaną też szansę otrzymania staży w polskich oraz międzynarodowych firmach i instytucjach.

Organizatorem Programu jest Vital Voices Chapter Poland reprezentująca międzynarodową organizację Vital Voices Global Partnership, którą w 1997 roku założyły Hillary Clinton i Madeleine Albright. Ówczesna Pierwsza Dama Ameryki i była Sekretarz Stanu chciały wspierać kobiety w imię zasady, że: „prawa człowieka to prawa kobiet, a prawa kobiet to prawa człowieka”.

Przepustką do kolejnego etapu konkursu stał się dla Agaty esej na temat podany przez Organizatorów : „Wyobraź sobie, że jesteś liderką”, w którym należało określić, kim jest Kandydatka, jaka jest je wizja działania – co chce osiągnąć, jak to zrobi, z kim współpracuje.

Wsparcia merytorycznego udzieliła uczennicy profesor Zofia Głowacka.

A oto praca, która zapewniła Agacie miejsce w półfinale:

Aby myśleć o sobie jako o liderce, trzeba jak najwcześniej zdobyć wiedzę i doświadczenie, ponieważ rola ta wiąże się z odpowiedzialnością. Stąd moje zaangażowanie i aktywność na polu samorządności i inicjatyw społecznych skierowanych przede wszystkim do moich rówieśników.

Od października 2023 roku jestem wiceprzewodniczącą Młodzieżowej Rady Miasta Poznania. Uczę się planowania, realizacji i organizacji wydarzeń, które włączają młodych ludzi w działania prospołeczne, których efektem jest między innymi cykliczny Kongres Samorządów Uczniowskich.

Jako przyszła liderka wiem, że nie mogę opierać swoich działań tylko na własnych obserwacjach. Podstawą jest dla mnie rozmowa z ludźmi, którym chcę poświęcić swoją energię i czas. Z tych rozmów narodził się pomysł, nad którym Młodzieżowa Rada Poznania właśnie rozpoczęła pracę, stworzenie co-workingowej przestrzeni, gdzie poza nauką można byłoby poddać się również procesowi mentoringu.

Zdobywam również doświadczenie w innych obszarach - jako członkini Fundacji Varia Posnania koordynuję projekt „Filmowa Akademia Zrozumienia”. To cykl spotkań łączących projekcje filmowe na ważne społecznie tematy z rozmowami dotyczącymi obejrzanych filmów. Spotkania odbywające się dwa razy w miesiącu od maja do września prowadzą aktywiści działający w danym temacie.

Organizujemy trzecią edycję projektu, a ja drugi raz zostałam jego koordynatorką, co pozwala mi w praktyce wykorzystać umiejętności i wiedzę zdobyte w poprzedniej odsłonie.

Jako przyszła liderka chciałabym skupić się na pracy na rzecz uczniów i szeroko pojętej kultury przez realizację projektów na skalę lokalną i ogólnopolską. Sprzyjać temu będzie doświadczenie pozyskane w koordynacji dużych eventów – XV Kongresu Kobiet, V Kongresu Samorządów Uczniowskich czy 6., 7. i 8. edycji TEDxMarcinekSchool. Warto podkreślić, że ósma edycja TEDxMarcinekSchool, będzie skupiać się na tym, ile mogą zdziałać młodzi ludzie, zostaną przedstawione sylwetki inspirujących, młodych osób, które działają na rzecz ludzi i samorządności.

Dzięki doświadczeniu w przeprowadzaniu kampanii informacyjnych i w tworzeniu dużych wydarzeń, wiem, jak zachęcić inne osoby do działania i co należy zrobić, aby wraz z większą grupą skutecznie wprowadzać zmiany. Działając w NGOsach, wolontariacie, rozwijając kompetencje miękkie i znajomość języków obcych, chcę dążyć do działania na rzecz kobiet na świecie, a także dzieci w Polsce, również tych z doświadczeniem uchodźczym, ponieważ dyskryminacja wobec innych narodowości się nasila, a brak prawnego uregulowania sytuacji sprawia, że nie mają warunków do pełnego rozwoju.

Inicjatywy, których byłam aktywną uczestniczką (np. współpraca ze Związkiem Miast Polskich), wprowadzają mnie świat polityki, pokazują procesy legislacyjne działające w przypadku tego typu spraw. Myśląc o sobie jako o liderce, widzę siebie jako CEO dużej międzynarodowej firmy prawniczej albo jako kobietę – liderkę przewodzącą oddziałami w ambasadzie czy Parlamencie Europejskiej.

marcinek logo
Copyright © 2020 I Liceum Ogólnokształcące im. K. Marcinkowskiego
move top