Festiwal teatrów

XX Poznański Festiwal Teatrów „Marcinek”

Jak co roku, w I Liceum Ogólnokształcącym  im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, odbędzie się Poznański Festiwal Teatrów „Marcinek”.

marcu 2020 r. , w dniach 13-15, będziecie mieli okazję podziwiać występy teatrów, które przedstawią Wam efekty swojej pracy i spowodują, że ręce same złożą się do oklasków!

To już osiemnasta edycja Festiwalu! Od 2001 roku na naszej „Marcinkowej” scenie prezentują się teatry na bardzo wysokim poziomie, które konkurują o nagrodę Festiwalu – „Marcinka”.

To wydarzenie, którego żaden Teatromaniak nie powinien przegapić!”

festiwal teatrów MARCINEK

 

Poznański Festiwal Teatrów MARCINEK narodził się w 2001 roku w środowisku ludzi związanych z „Marcinkiem” – jak popularnie nazywane jest I Liceum Ogólnokształcącym im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu. Pomysłodawcą Festiwalu jest Andrzej Dymitrowski – długoletni nauczyciel języka polskiego w I LO, z wykształcenia polonista teatrolog.

Inicjatywa nawiązuje do przedwojennej tradycji spotkań teatralnych odbywających się w „Marcinku”. Z okazji PeWuKi w szkolnej auli wybudowano scenę, na której swoje przedstawienia wystawiały teatry szkolne z całej Polski. Po wojnie w I LO działało wiele amatorskich grup teatralnych. Kluczowy dla historii Festiwalu był jednak Teatr „Ba”, który został założony w 1985 roku przez Andrzeja Dymitrowskiego i jego uczniów. Teatr działał  do 2003 roku, ale ludzie z nim związani wciąż odgrywają kluczową rolę w przygotowaniu Festiwalu.

Organizatorem  Poznańskiego Festiwalu Teatrów MARCINEK jest I LO w Poznaniu.

Festiwal skierowany jest do młodzieży licealnej i gimnazjalnej. Powstał nie tylko po to, aby umożliwić młodym prezentację ich przedsięwzięć artystycznych, ale także, by pogłębiać ich praktyczną wiedzę o sztuce teatralnej. Kilkuletnia praktyka pokazuje, że z roku na rok rośnie poziom prezentowanych przedstawień. Dzieje się tak miedzy innymi dlatego, że umożliwiamy młodym kontakt z ludźmi profesjonalnie zajmującymi się teatrem. W jury Festiwalu zasiadali dotychczas: Prof. Ewa Czaplińska- teatrolog z Katedry Dramatu, Teatru i Widowisk przy Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu i. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Paweł Szkotak- dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Polskiego w Poznaniu, dr Juliusz Tyszka – krytyk teatralny, teatrolog z Instytutu Kulturoznawstwa Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, Jan J. Moszkowicz – reżyser, teatrolog, dyrektor Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, Ewa Obrębowska-Piasecka – dziennikarka działu kulturalnego Gazety Wyborczej zajmująca się teatrem, Róża Bocheńska – filolog polski, znawca teatru.
Są to ludzie wspierający nasza działalność od samego początku istnienia Festiwalu. Jurorzy nie tylko komentują i oceniają przedstawienia, ale także doradzają i sugerują kierunki dalszego rozwoju. Jest to bardzo ważna część składowa naszego Festiwalu. Co roku obserwujemy, jak owe rozmowy przyczyniają się do wzrostu poziomu artystycznego zespołów.

Choć Festiwal początkowo był przedsięwzięciem amatorskim, bardzo szybko udało mu się zaistnieć na kulturalnej mapie Poznania. Wysoki poziom i niezwykła atmosfera przyciąga z roku na rok coraz więcej widzów. Zyskaliśmy sobie uznanie także wśród środowisk twórczych – wielkim przyjacielem Festiwalu jest m.in. poznańska artystka Krystyna Będkowska.

Prezentujące się zespoły pochodzą głównie z Wielkopolski, ale mamy również gości z innych części kraju, a także z zagranicy. Zespoły występujące na naszej scenie nierzadko prezentują poziom niemal profesjonalny, co potwierdzają nie tylko opinie naszych jurorów, ale także nagrody, które owe przedstawienia otrzymują na innych przeglądach, zaproszenia na festiwale teatrów zawodowych (chociażby do programu off Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego MALTA). Duża grupa młodych, którzy Brali udział w Festiwalu studiuje na kierunkach aktorskich i reżyserskim, teatrologii, wiedzy o teatrze na uczelniach w całej Polsce.

Wyrazem uznania dla naszej działalności było m.in. przyznanie pomysłodawcy i głównemu organizatorowi Festiwalu- Andrzejowi Dymitrowskiemu Nagrody Prezydenta Miasta Poznania za działalność animacyjno-kulturową.

 

WARUNKI SCENICZNE

Zainteresowanym grupom teatralnym, uczestniczącym w tegorocznej edycji festiwalu, przedstawiamy na zdjęciach wygląd i ustawienie sceny w auli Marcinka.

Nad sceną znajduje się kilka punktowych reflektorów.

Sala jest całkowicie zaciemniona.

 

Informacje nt. tegorocznego Festiwalu można też znaleźć pod adresem marcinekfestiwal.pl

 

Relacje z poprzednich edycji festiwalowych

marcinek logo
Copyright © 2020 I Liceum Ogólnokształcące im. K. Marcinkowskiego
move top