Osiągnięcia artystyczne

ROK SZKOLNY 2022/2023

Sukces uczennicy MARCINKA w konkursie „Lesen gehen…” 

Z radością informujemy, że uczennica klasy Columbus4 Zofia Ochla otrzymała wyróżnienie w wojewódzkim etapie Konkursu Pięknego Czytania „Lesen gehen…” Tegoroczna, ósma już edycja konkursu zorganizowana została przez Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego (Oddział w Poznaniu) oraz Bibliotekę Filologiczną NOVUM UAM w Poznaniu. 

Zachęcamy do wysłuchania wyróżnionych nagrań przygotowanych przez Zosię: 

Bitte an den Kameramann_Franz Hohler.mp4 

Mit Menschen bin ich tolerant_Paul Heyse.mp4 

 

ROK SZKOLNY 2020/2021

 

,,CHWILO, TRWAJ!” – MARCINKOWY SUKCES W CZASACH ZARAZY ;)

Pomimo oczywistych, dla każdego z nas, utrudnień, ograniczeń, jakie niesie za sobą nauka zdalna, uczniowie MARCINKA po raz kolejny udowadniają, że nawet tak specyficzne warunki nie są w stanie pozbawić NASZEJ SZKOŁY tego, co w niej najważniejsze – przekuwania pasji w realne sukcesy!

Tegoroczna LI edycja OLIMPIADY LITERATURY I JĘZYKA POLSKIEGO z pewnością mocno różniła się od pozostałych. Uczestnikom nie dane było spotkać się na żadnym z etapów w formie stacjonarnej. Atmosfera pozornego rozluźnienia absolutnie nie udzieliła się jednak 3 UCZNIOM z KLASY GL2…

Uzyskane przez nich rezultaty są prawdziwą chlubą dla całej społeczności MARCINKA. Nowa laureatka: Dobrochna Walczak, a także dwoje finalistów: Stanisław Fechner oraz Ania Nowakowska, zadbali o podtrzymanie dobrego imienia NASZEJ SZKOŁY, za co wszyscy z pewnością jesteśmy im bardzo wdzięczni.

OLIMPIADA tego formatu to wspaniała przygoda, która obfituje w niezapomniane wrażenia. Zdobyta wiedza, napisane prace, przeczytane lektury stają się cenną lekcją, która, niezaprzeczalnie, wpłynie na postrzeganie wielu kwestii w dorosłym życiu.

Abstrahując jednak od tak poważnych tonów :)) Sukces ten to przede wszystkim ogromne szczęście dla samych zainteresowanych. Wszyscy troje, oddający się zapewne hucznemu świętowaniu, dziś chcieliby powtórzyć za Goethem - ,,chwilo, trwaj”!

Perspektywa uzyskania 100% z egzaminu maturalnego z języka polskiego, do niedawana wydająca się jedynie pobożnym życzeniem, zwłaszcza dla uczniów klasy drugiej, teraz stała się już faktem dokonanym! SERDECZNIE GRATULUJEMY!

Uczniowie klasy gL2

 

Sukces naszej uczennicy

Mamy ogromną przyjemność poinformować, że w dniu 12 listopada 2020 roku, Jury w składzie:

  1. Renata Dąbrowska – przewodnicząca – fotoreporterka, portrecistka, dokumentalistka
  2. Anna Rezulak – fotoreporterka agencji Kosycarz Foto Press
  3. Bartosz Bańka – fotoreporter Gazety Wyborczej Trójmiasta

w VI Ogólnopolskim Frankofońskim Konkursie Fotograficznym Bleu Blanc Rouge 2020 organizowanym pod patronatem honorowym

Prezydenta Miasta Gdyni

oraz

Instytutu Francuskiego w Warszawie

przyznało I nagrodę w kategorii uczniowie szkół ponadgimnazjalnych / ponadpodstawowych naszej uczennicy klasy Omega 2 - KAI MACKIEWICZ.

Félicitations!!!

 

ROK SZKOLNY 2018/2019

Odyseja Umysłu – sukces Kreoteam Poznań

Dnia 05.06.2019 wróciliśmy po dwutygodniowym wyjeździe do Polski, ale nie z pustymi rękoma, ponieważ na 40 finałach ogólnoświatowego konkursu Odyseja Umysłu zdobyliśmy pierwsze miejsce w naszej kategorii, otrzymując tym samym tytuł mistrzów świata. Konkurowaliśmy z 40 innymi drużynami z całego świata (w tym z Chin, Rosji, USA) a w całych finałach brało udział około 840 drużyn. Polskę na finałach w tym roku reprezentowało około 30 zespołów z czego 8 zdobyło miejsca na podium (w tym cztery razy pierwsze miejsce i dwa razy drugie), a łącznie aż 18 drużyn znalazło się w pierwszych dziesiątkach.

W trzeciej grupie wiekowej, w naszej kategorii pt. „W pracowni Mistrza Leonarda” zaraz za nami na podium znalazła się również drużyna z Polski z Towarzystwa Przyjaciół Ucznia Horyzont z Sierakowic, a brązowy medal trafił do amerykańskiej drużyny z Northview High School w Michigan. Naszą drużynę tworzy szóstka osób w tym czwórka uczniów Liceum św. Marii Magdaleny w Poznaniu (Julia Biskup, Patrycja Skowrońska, Adam Biber, Tymoteusz Górski) i dwójka uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Marcinkowskiego (Mateusz Małecki, Kamil Stróżyński).

Za zadanie mieliśmy wykonać ośmiominutowe przedstawienie o Leonardzie da Vincim, które ukazywałoby jego pracownie, dzieła oraz wynalazek, który wielki artysta stworzył, jednak pod wpływem krytyki porzucił. Całą drużyną musieliśmy samodzielnie stworzyć scenariusz, scenografię, rekwizyty i kostiumy. Przygotowaliśmy przedstawienie pod postacią musicalu, opartego na piosence Bohemian Rhapsody zespołu Queen, a w pracowni znalazły się takie dzieła jak replika Mona Lisy zrobiona z makaronu i ryżu, czołg Leonarda zrobiony z drewna i obierków z ołówków, zwierzęta wykonane z sztućców, puszek i wkrętów, oraz Ostatnia Wieczerza wykonana z nas samych. Przedstawienie jest dostępne online, jak i cała punktacja oraz zdjęcia z konkursu. Poniżej przesyłam wszystkie ważne linki i zdjęcia.

Jesteśmy ogromnie dumni z naszego sukcesu i jeszcze raz dziękujemy za pomoc!

Pozdrawiamy,

Kamil Stróżyński, Mateusz Małecki i Kreoteam Poznań

Przedstawienie drużyny Kreoteam w Stanach: https://www.youtube.com/watch?v=jIyhr4Ff5BM&t=1s
Nasz film o zrzutce: https://www.youtube.com/watch?v=oDa0WDGnJGk

Punktacja: https://www.odysseyofthemind.com/wf2019/world-finals-2019-scores/# (Problem #3, Div. III)

Instagram naszej drużyny: https://www.instagram.com/kreoteam/

Odyseja Umysłu – sukces Kreoteam Poznań

“Ciał ciało” schodzi z afisza w wielkim stylu

Spektakl “Ciał ciało” Teatru Bez (pre)Tekstu miał swoją premierę w marcu 2017 roku. Przez minione dwa lata zachwycał publiczność na wielu ogólnopolskich konkursach. Nie dziwi więc, iż zanim zszedł z afisza, został doceniony na XVII Ogólnopolskim Festiwalu Małych Form Teatralnych ARLEKINADA w Inowrocławiu. Jury Główne w składzie:

– aktorka Marta Nieradkiewicz,
– reżyser i scenarzysta Tomasz Wasilewski,
– dziennikarz i dramaturg Jerzy Rochowiak

przyznało uczniom Marcinka III nagrodę, a Jury Młodzieżowej Rady Miejskiej Inowrocławia okrzyknęło Bez (pre)Tekstu mianem Najlepszego Zespołu! Co więcej, p. prof. Wiesława Wójcik oraz p. Anna Rozmianiec zdobyły nagrodę dla najlepszego reżysera festiwalu.

Serdecznie gratulujemy sukcesów i z żalem żegnamy się ze spektaklem. Pozostaje nam rzec ciał ciało!
“Ciał ciało” schodzi z afisza w wielkim stylu

 

Nie ma dzieci są ludzie – tłumaczenie uczniów z Marcinka w Collegium Novum UAM

Mamy niepowtarzalną okazję obejrzeć ciekawą wystawę polsko – francuską w holu Collegium Novum. Wystawa, zainspirowana postacią Janusza Korczaka, „Nie ma dzieci są ludzie… Prawa dziecka to prawa człowieka” powstała w ramach projektu „Dzieci XXI wieku” w Centrum Dialogu Marka Edelmana w Łodzi. Została przetłumaczona na język francuski z inicjatywy Instytutu Francuskiego przez uczniów oddziałów dwujęzycznych z całej Polski, w tym również przez kilku uczniów z obecnej Omegi 3! Wystawa opowiada o prawach dziecka w kontekście historycznym, a także podaje przykłady łamania praw dziecka (m.in. historia łódzkiego getta). Warto ją zobaczyć  i przypomnieć sobie o wielkim Przyjacielu Dzieci. Pod koniec marca będziemy mieli okazję obejrzeć wystawę w Marcinku.
p. A. Klinger

SUKCES CHÓRU CANTICUM NOVUM

Chór szkolny Canticum Novum, w dniu 7.12.2018 r. wywalczył zwycięstwo, zajmując 1 miejsce podczas konkursu „Pieśni Patriotycznej” z okazji  100 rocznicy  wybuchu Powstania Wielkopolskiego.  Konkurs został ogłoszony przez Prezydenta Miasta Poznania.
 

ROK SZKOLNY 2017/2018

WYSTĘP CHÓRU CANTICUM NOVUM W TEATRZE WIELKIM
Chór szkolny Cantucum Novum wystąpił podczas uroczystej Gali z okazji rozpoczęcia obchodów jubileuszu 100-lecia Marcinka.  Koncert odbył się w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Chór zaprezentował się tłumnie przybyłej publiczności w swoim repertuarze a cappella, a  także z akompaniamentem orkiestry symfonicznej.

 

marcinek logo
Copyright © 2020 I Liceum Ogólnokształcące im. K. Marcinkowskiego
move top