Młodzieżowy Wolontariat „Marcinek” (dawniej „Klub 8”) to wspólne miejsce ludzi o dobrych sercach, mądrych pomysłach i pragnieniu niesienia pomocy. Kapitałem jest młodzieńczy entuzjazm i chęć poprawienia wizerunku otaczającej rzeczywistości. Głównymi celami młodych ludzi podejmujących bezinteresowną służbę na rzecz innych, jest: pomoc rówieśnikom w trudnych sytuacjach, wspieranie ciekawych inicjatyw młodzieży, promowanie życia bez uzależnień, wyszukiwanie autorytetów a przede wszystkim pomoc osobom niepełnosprawnym, chorym, samotnym i wykluczonym oraz działania na rzecz środowiska naturalnego.
Od kilku lat w szkole wdrażany jest projekt „Wolontariat Pierwsza Klasa”, w ramach którego wszyscy uczniowie klas pierwszych raz w roku biorą udział w działaniach na rzecz naszych przyjaciół, podopiecznych Dziennego Ośrodka Adaptacyjnego nr 1 w Poznaniu i Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Dorosłych z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym „Żurawinka”.
Cyklicznie odbywają się : wernisaże prac podopiecznych, kolędowania i śpiewanki, zabawy andrzejkowe, karnawałowe bale integracyjne, gry miejskie, turnieje sportowe oraz wspólne projekty z różnych dziedzin.
Cały rok włączamy się też do przedsięwzięć krajowych i miejskich. Współpracujemy z Redemptoris Missio, WOŚP, Caritas i organizacjami pozarządowymi, które zwrócą się do nas, zaciekawią i ujmą nas swoją inicjatywą, a od roku 2019 nawiązaliśmy współpracę z fundacją Masz Wielką Wartość.
Nasz patron doktor Karol Marcinkowski powiedział: „Wychowanie nasze jest to dług zaciągniony u ogółu, z czego się w swym czasie wypłacać winniśmy”. I tego się trzymamy.
Ty również możesz pomóc innym! Gorąco zapraszamy do współpracy.
Opiekunki: Hanna Synowiec-Rudawska i Edwina Pittner
2022/2023
Gra Miejska dla DOA
5 czerwca 18 osób z klasy Columbus 3 z opiekunkami Wolontariatu „Marcinek” zorganizowało „Grę Miejską” w Parku Tysiąclecia. Gra odbywała się w „Miejskim Cyrku”, w którym zwierzęta wyznaczały zadania. Zadania miały tajemnicze tytuły: „Sztuką jest trafić (w dziesiątkę)”, „Kto hasa wśród traw”, „*Puff* Eureka!”, „Fretkowe wygibasy”, „Nim się dopnie ostatni guzik”, „Rysunek pazurkiem” i „Ach, jak przyjemnie kołysać się wśród fal”. Zadania były wyzwaniem dla podopiecznych DOA, ale udało się je wykonać wszystkim pięciu grupom i zabawa była przednia – co widać w fotorelacji.
Każda grupa miała swoją opiekunkę – przewodniczkę, które z wielkim zaangażowaniem prowadziły podopiecznych od stanowisk do stanowiska. Udało się też wszystkim złapać uciekającą Pandę Mateusza, chociaż łatwo nie było, to wszystkie grupy zdołały się z nim sfotografować.
Stanowiska były zaprojektowane perfekcyjnie i gwarantowały dobrą zabawę, a naklejka w paszporcie była potwierdzeniem wykonania i zaliczeniem zadania.
Uczniowie zadbali też o poczęstunek piekąc przepyszne ciasta. Nie obyło się też bez pląsów i śpiewów na zakończenie.
Poniżej linki do postów DOA na FB. Są zachwyceni i bawili się świetnie.
Czerwcówka w Parku... - Dzienny Ośrodek Adaptacyjny | Facebook
Tak bawiliśmy się dzisiaj.... - Dzienny Ośrodek Adaptacyjny | Facebook
Radość dzielenia się z innymi jest trwała i zawsze warta zachodu.
Bardzo dziękujemy klasie Columbus 3 za ogrom radości, którą dali podopiecznym DOA.
Hanna Synowiec-Rudawska i Edwina Pittner
Opiekunki Młodzieżowego Wolontariatu „Marcinek”
Gra Miejska dla DOA
Przedświąteczne odwiedziny w DOA w Poznaniu
"Zajączek" zawitał do Żurawinki"
W poniedziałek 3.04.2023r „Zajączek” od Młodzieżowego Wolontariatu „Marcinek” zawitał do „Żurawinki”. Nie widać Zajączka? Bo on tylko przykicał i pobiegł dalej, a wielki miś, za którego dziękujemy Darczyńcy i koszyk jajek z niespodziankami od wolontariuszy pozostał - ku wielkiej radości podopiecznych.
21 marca - Światowy Dzień Zespołu Downa (ang. World Down Syndrome Day (WDSD)) nazywany też dniem kolorowej skarpetki. Zgodnie z tradycją tego dnia zakładamy dwie różne skarpetki, solidaryzując się tym samym z osobami z zespołem Downa. Dlaczego? Pomysłodawcy akcji tłumaczą, że w ten sposób pokazujemy, jak ważna jest różnorodność i wielobarwność. Kolorowe skarpetki mają stanowić symbol tolerancji.
Dziękujemy wszystkim, którzy wykazali się dzisiaj empatią i solidaryzowali się z ludźmi z dodatkowym chromosomem. Pamiętajmy, że to tylko inny kariotyp i 21 powodów do miłości.Hanna Synowiec-Rudawska
Światowy Dzień Zespołu Downa - 21 marca 2023
Światowy Dzień MPD
6 października, jak co roku przedstawiciele Młodzieżowego Wolontariatu „Marcinek” uczestniczyli w obchodach Światowego Dnia Mózgowego Porażenia Dziecięcego.
Zawsze pierwszy tydzień października jest „Tygodniem MPD”, który ma nam wszystkim uświadomić, że żyją obok nas zwykli ludzie zamknięci w swoich niesprawnych ciałach. Często bardzo inteligentni, dowcipni i empatyczni, a bez możliwości komunikacji i/lub samodzielnego życia.
Właśnie po to są te dni, bo jeszcze nie zawsze i nie wszystkim dane jest prawdziwe życie, które im się należy tak jak nam.
I dlatego nasze spotkania są tak ważne dla nich i dla nas.
Wczoraj Poznań przybrał kolor zielony – kolor MPD.
Hanna Synowiec-Rudawska
Światowy Dzień MPD
Wrześniówka 2022 „W Zaczarowanym Ogrodzie”
15 września 2022 roku odbyła się kolejna, cykliczna impreza integracyjna dla podopiecznych Dziennego Ośrodka Adaptacyjnego w Poznaniu organizowana przez Młodzieżowy Wolontariat „Marcinek” ze wsparciem Banku Gospodarstwa Krajowego i udziałowi w projekcie „Wolontariat jest super” BGK – wspieramy rozwój firm.
W tym roku, dzięki uprzejmości i życzliwości OSiR gminy Tarnowo Podgórne, spotkaliśmy się na pięknej plaży w Lusowie.
Podopieczni zostali podzieleni na sześć zespołów.
Tematem przewodnim był „Zaczarowany Ogród” i zadania do wykonania były związane z ogrodem.
Na stanowisku pierwszym „ZACZAROWANW KWIATY” trzeba było zespołowo namalować fantastyczne kwiaty, co wymagało domalowywania kolejnych elementów, więc treningu wyobraźni. Powstało tu 6 dzieł, z których każde było niepowtarzalne.
Na stanowisku drugim „KWIETNY LABIRYNT” należało się wykazać sprawnością, dokładnością w działaniu i szybkością wykonania zadania, co wymagało głośnego dopingu.
Na stanowisku trzecim „ZACZAROWANY KLOMB” uczestnicy musieli zaprojektować i wykleić projekty klombów ogrodowych i wykazali się tu dużą kreatywnością.
Stanowisko czwarte „SKOK PRZEZ GRZĄDKĘ” wymagało nie tylko skoku w dal, ale rozpoczynało się rozgrzewką, a kończyło skakaniem „w gumę”. Było przy tym wiele świetnej zabawy.
Stanowisko piąte wymagało wysiłku intelektualnego, wyobraźni i kreatywności, bo polegało na napisaniu wiersza o huśtawce. Tutaj podopieczni DOA dowiedzieli się, że w Ośrodku czeka na nich prawdziwa drewniana huśtawka, która będzie odtąd elementem ich ogrodu i trwałą pamiątką po tegorocznym spotkaniu.
Stanowisko szóste „TANIEC MOTYLI” było relaksującą taneczną improwizacją naśladującą lot motyli. Poruszane w tańcu lekkie chusty i szale były dopełnieniem spontanicznie tworzonej choreografii.
Odwiedzając stanowisko siódme „MOC ZIÓŁ ZACZAROWANEGO OGRODU” można było zobaczyć, dotknąć i powąchać kilka popularnych zielonych i suszonych ziół, o których opowiadały wolontariuszki.
Na stanowisku ósmym „KTO PRACUJE W ZACZAROWANYM OGRODZIE” czekał na uczestników model ula, chociaż bez pszczół, to z prawdziwymi plastrami i opowieścią o owadzich pracowitych pomocnikach.
Bonus w postaci stanowiska dziewiątego „WARZYWA W OGRODZIE” pozwolił na relaksującą zabawę w kolorowanie warzyw i odgadywanie nazwy warzywa naklejonego na czole uczestnika tylko na podstawie pytań zadawanych przez resztę grupy – bez użycia nazwy. I to okazało się nie tylko niełatwe, ale niosło też wiele zabawnych sytuacji, więc tam ciągle wybuchano śmiechem.
Przez cały czas do dyspozycji uczestników były napoje i ciasta.
Po wykonaniu wszystkich zadań czekała na uczestników pyszna, pożywna grochówka z wkładką i pieczywem.
Po obiedzie nastąpiło podsumowanie, wręczenie prac i medali oraz pięknych upominków od DOA dla organizatorów.
Zmęczonych, ale bardzo zadowolonych podopiecznych i opiekunów DOA do Ośrodka odwiózł autobus, który wrócił następnie po wolontariuszy. Impreza pozostawiła wiele miłych wspomnień u wszystkich uczestników.
W tym roku za organizację odpowiadała klasa Medicus 2, wspomagana przez wolontariuszki Młodzieżowego Wolontariatu „Marcinek”, pod opieką p. A.Bochnak, M.Piaseckiej, E.Pittner i H.Synowiec-Rudawskiej.
Napisała Hanna Synowiec-Rudawska
Zdjęcia autorstwa podpisanej i opiekunów DOA.
WRZEŚNIÓWKA 2022
2014/2015
Już początek 2015 r. zapewnił nam dreszczyk sportowych emocji. 19 stycznia w murach „Marcinka” odbył się V turniej tenisa stołowego.
Naprzeciw siebie stanęli uczniowie naszej szkoły oraz podopieczni Dziennego Ośrodka Adaptacyjnego nr 1 w Poznaniu.
Pojedynki zostały rozegrane w trzech grupach i były wyjątkowo wyrównane. W końcu udało się jednak wyłonić medalistów, a sam legendarny puchar przechodni trafił w ręce Młodzieżowego Wolontariatu „Marcinek”, tym samym przerywając dwuletnią tradycję zwycięstw naszych przyjaciół. Warto też wspomnieć o sportowej atmosferze, której towarzyszyła znakomita zabawa.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i do zobaczenia za rok!
Ewa Wika
2011/2012
23 czerwca przy kościele p.w. Podwyższenia Krzyża odbyła się Dzielnicjada Jeżyc na rzecz dzieci ze świetlicy „Promyczki”, z którą współpracują wolontariusze „Klubu 8” przy I LO. Do organizacji festynu przyłączyło się wiele instytucji, działających na terenie Jeżyc – m.in. Fundacja SIC!, Republika Rytmu, Jeżycka Grupa Rekonstrukcyjna. Wolontariusze z „Marcinka” brali czynny udział w organizacji imprezy. Festyn zgromadził bardzo wielu uczestników, którzy z zapałem angażowali się w artystyczne, muzyczne i sportowe konkurencje, przygotowane na ten dzień specjalnie dla nich!
Wolontariuszki z „Klubu 8” cały rok pracowały w tej świetlicy z dziećmi i dla dzieci. Dziękujemy im.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia:
TUTAJ
2010/2011
DZIEŃ MATKI
27 maja 2011 r odbył się w auli naszej szkoły wzruszający koncert z okazji Dnia Matki. Koncert został przygotowany we wspólnym projekcie muzycznym, w ramach naszej wieloletniej współpracy z Dziennym Ośrodkiem Adaptacyjnym. Wystąpili: Puszka Band – zespół z DOA i Canticum Novum – nasz szkolny chór, a tańcem uświetnili występy młodzieży – Sandra Janicka z I LO i Tomasz Zielonka z DOA.
Zespół w DOA prowadzą p. Jola Dawid-Gaul i p. Piotr Rozmaryn, a dyrygentką chóru jest p. Sławomira Raczyńska i to na ich barkach spoczywała realizacja projektu oraz przygotowanie koncertu, w którym oba zespoły wystąpiły z własnym , jak również wspólnym repertuarem.
Gospodarzami koncertu byli wolontariusze z Klubu 8 pod opieką p.Hanny Synowiec-Rudawskiej i p. Edwiny Pittner, a konferansjerkę prowadzili Joanna Frankiewicz i Maciej Chmielarz z M1.
Nie byłoby tego koncertu gdyby nie wspaniała postawa, uzdolnienia muzyczne, piękne głosy i zaangażowanie młodzieży z zespołu Puszka Band i chóru Canticum Novum. Za wzruszenia, których dostarczyli, wszystkie mamy, tatusiowie, rodziny i znajomi obecni na koncercie bardzo dziękują. Kto nie był niech żałuje.
COROCZNE PRZEDSIĘWZIĘCIE ARTYSTYCZNE
Klub Ośmiu już od dawna angażuje się we współpracę z Dziennym Ośrodkiem Adaptacyjnym nr 1 w Poznaniu. Nasi wolontariusze i podopieczni DOA uczestniczą wspólnie w wielu przedsięwzięciach: artystycznych, sportowych i rozrywkowych. Za każdym razem jest to czas bardzo przyjemnie spędzony i pełen pozytywnych emocji. Jedną z inicjatyw, mającą na celu zachęcenie do twórczej pracy, a także pożytecznego wykorzystania wolnego czasu, jest corocznie organizowana akcja artystyczna. Jej organizatorami są wolontariusze Klubu Ośmiu pod opieką pani Hanny Rudawskiej oraz pani Edwiny Pittner. Każdego roku projekt artystyczny wygląda inaczej, najważniejsze jest jednak, by zaangażowani byli zarówno podopieczni DOA jak i uczniowie naszej szkoły. W poprzednim roku szkolnym (dokładna relacja poniżej) odbył się wernisaż prac plastycznych, a tym razem planowany jest wspólny Dzień Matki pod hasłem muzyki. Wystąpi zespół „Puszka Band”, który tworzą nasi goście, a także nasz szkolny chór. Na pewno nie zabraknie wspaniałej zabawy!
Każde tego typu przedsięwzięcie wymaga sporo pracy, dlatego wszyscy chętni są mile widziani.
Zachęcamy do współpracy!
I INTEGRACYJNY TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO
28 stycznia 2011 r odbył się I Integracyjny Turniej Tenisa Stołowego między Dziennym Ośrodkiem Adaptacyjnym nr 1 a I Liceum Ogólnokształcącym im. K. Marcinkowskiego.
Rozgrywki przy stołach toczyły się w trzech kategoriach – w zależności od stopnia umiejętności – w których można było zdobyć medale złote, srebrne lub brązowe. Od liczby medali zależało, która z drużyn zdobędzie Puchar Przechodni Dyrektora I LO. W tym roku, przewagą jednego medalu, zwyciężyli goście z DOA i puchar pojechał na ul. Sporną w Poznaniu.
Turniej przebiegał w sportowej i przyjaznej atmosferze. Po trudach walki na uczestników czekał poczęstunek.
Organizatorami byli wolontariusze z „Klubu 8” pod kierunkiem Gospodarza Klubu Marcina Zwierzyńskiego.
Za rok – rewanż, na który już dziś zapraszamy.
BAL KARNAWAŁOWY
Coroczny Bal Integracyjny dla podopiecznych Dziennego Ośrodka Adaptacyjnego nr 1 w Poznaniu, dzieci pracowników i młodzieży szkoły odbył się 14 stycznia 2011r.
Od początku młodzież integrowała się z gośćmi, prowadzone były interesujące rozmowy i nawet pojawiły się pierwsze pary na parkiecie. Uff! Pierwsze lody przełamane. Przyszedł czas na coś, czego nigdy nie może zabraknąć – konkursy!
Goście, jak i uczniowie Marcinka, konkurowali w takich zabawach jak „wyścig wokół krzeseł”, konkurs piosenki oraz taniec z balonem.
Rywalizacja była zacięta. Zwycięzcy otrzymali upominki i nie zabrakło słów pocieszenia.
Jak na prawdziwy bal karnawałowy przystało, wybrano Króla i Królową balu spośród najmłodszych. Jury oceniało przebrania dzieci. Były księżniczki, biedronki, myszki, a nawet Zorro!
Królową balu została urocza Myszka Miki, czyli maleńka Nataszka,a Królem balu poważny i zamaskowany Mikołaj; Zorro.
Wszyscy świetnie się bawili przy dobrej muzyce i w miłej atmosferze. W końcu, jak co roku, poprzedzany głośnym dźwiękiem dzwonka, pojawił się oczekiwany przez wszystkich Gwiazdor i wręczył wszystkim dzieciom oraz podopiecznym z Dziennego Ośrodka Adaptacyjnego paczki z upominkami. Poprawiło to wszystkim i tak już dobre humory. Tegoroczny balik zakończył się tradycyjną piosenką „To już jest koniec”.
Do zobaczenia znowu za rok!
tekst: Joanna Frankiewicz M1
zdjęcia: Agnieszka Daszkiewicz G3C
ANDRZEJKOWY KONCERT CHARYTATYWNY
W piątek 26 listopada od 14.30 szkoła tętniła muzyką. Andrzejkowy Koncert Charytatywny zorganizowały wolontariuszki „Klubu 8” Magdalena Nortinow i Aleksandra Antoszkiewicz. Organizatorów wspomagali członkowie „Klubu 8”, a opiekunki klubu p. E.Pittner i H.Synowiec-Rudawską w opiece nad uczniami wsparł męskim ramieniem p. Adam Kobiałka.