Wydarzenia

ROK SZKOLNY 2022/2023

 

DZIEŃ FRANKOFONII

Marzec jest miesiącem , w którym świętujemy radość  płynącą z faktu bycia częścią  wielkiej frankofońskiej rodziny. 
8 marca,  w Dzień  Kobiet,  świętowaliśmy  szczególnie,  gdyż  FRANCJA JEST KOBIETĄ!
W Auli szkoły  francuskie klasy dwujęzyczne  przedstawiły  w formie niezwykłych, wspaniałych przedstawień  sylwetki czterech wielkich francuskich kobiet : Królowej Margot, Coco Chanel, Edith Piaff i Audrey Tautou.
Obejrzeliśmy  również  piękny, profesjonalny  film o Paryżu , nakręcony przez  Naszych uczniów . 
Nie zabrakło wspólnego  śpiewania  i tańczenia. 
Występami  zachwycali się  studenci Romanistyki  a nawet rodowity Francuz , który  z podziwem wypowiadał się  o zdolnościach lingwistycznych i teatralnych uczniów  naszych Galii.
Vive la France! Vive les Femmes!
Karolina Kamińska 

DZIEŃ FRANKOFONII 2023

 

Rocznica podpisania rozejmu w Trewirze

Dnia 16 lutego 2023 r. klasa Galia 2 uczestniczyła w obchodach 104 rocznicy podpisania rozejmu w Trewirze, które miały miejsce na poznańskim skwerze im. Marszałka Ferdynanda Focha.

To właśnie francuski wódz i mąż stanu doprowadził przeszło sto lat temu do podpisania tego tak ważnego dla naszego regionu dokumentu, kończącego Powstanie Wielkopolskie.

Cała uroczystość przebiegła w duchu patriotyzmu i kultywowania szlachetnych tradycji naszego miasta i województwa.

Przemówienia wygłosili znakomici goście, między innymi wiceprezydent Poznania Pan Mariusz Wiśniewski i konsul honorowy Republiki Francuskiej Pan Igor Kraszewski. Oprócz tego uczennice klasy Galia 2 Agata Jacaszek i Amelia Tylska odczytały wiersz Paula Éluarda „Liberté” w języku francuskim i polskim.

Punktem kulminacyjnym obchodów było zasadzenie okolicznościowej lipy — symbolu pamięci o wydarzeniach sprzed ponad wieku.

                                                                                                                                                                                 Dawid Gizelski

                                                                                                                                                                                         (Galia 2)


Karnawałowy Bal Maskowy

Galia 1 na Karnawałowym Balu Maskowym nie tylko się  dziś  bawiła. Ten francusko- angielski projekt edukacyjny porwał nas do magicznej Wenecji , równocześnie  rozwijając nasze francuskie i angielskie kompetencje językowe, kreatywność i wyobraźnię.
Viva il Carnevale!
 
Karolina Kamińska 

Karnawałowy Bal Maskowy

 

LabelFrancEducation 2022

Bardzo się cieszymy z przyznanego nam po raz drugi wyróżnienia! Marcinek przeszedł pomyślnie certyfikację i ma prawo do używania znaku jakości LabelFrancEducation przyznawanego oddziałom dwujęzycznym z językiem francuskim. 

Nasz wniosek był rozpatrywany przez komisję złożoną z przedstawicieli Agencji ds. Szkolnictwa Francuskiego za Granicą (AEFE), Ministerstwa Edukacji Narodowej, Młodzieży i Sportu (MENJS), Francuskiej Ligii Laickiej (Mlf), Instytutu Francuskiego (IF), France Education International (FEI) oraz sieci Canopé. 

Tym samym nasza szkoła pozostaje członkiem sieci liczącej obecnie 587 szkół w 62 krajach, w tym 13 szkół w Polsce, prowadzących nauczanie dwujęzyczne na najwyższym poziomie. 

W liście wysłanym do pani Dyrektor Danuty Eckert, pan Audelin Chappuis, Dyrektor Instytutu Francuskiego w Polsce, podziękował nam za zaangażowanie w promocję języka francuskiego i kultur frankofońskich. Całemu zespołowi sekcji dwujęzycznej pogratulował pracy, która zaowocowała uznaniem szkoły w gronie międzynarodowym. 

Bravo aux enseignants et aux élèves de Marcinek ! 


DWUJĘZYCZNE KLASY Z JĘZYKIEM FRANCUSKIM BADAJĄ WPŁYWY XIX-WIECZNEJ MODY FRANCUSKIEJ NA ŻYCIE W WIWLKOPOLSCE

 
Dlaczego kobiety nosiły gorsety a mężczyźni cylindry? Skąd wzięły się  ozdobne wachlarze i jak bardzo moda francuska wpłynęła na rodzinę Raczyńskich? Odpowiedzi na te pytania szukali w sobotę, 5 listopada uczniowie klas Galia 1 i Galia 0 w niezwykłych wnętrzach Pałacu w Rogalinie. Zgłębiając historię i obyczaje mieszkańców pałacu, zachwycając się  nietuzinkową biblioteką, komnatami urządzonymi z szykiem i elegancją i wreszcie podziwiając niepowtarzalną  kolekcję  dzieł sztuki, natchnieni urokiem epoki uczniowie wzięli  udział w warsztatach tworząc  własne wachlarze i cylindry.
Niezapomniane chwile w magicznej jesiennej aurze , zwieńczone spacerem wśród  prastarych dębów  pozwoliły jeszcze raz odnaleźć niezaprzeczalne więzi pomiędzy  polską i francuską kulturą, sztuką historią.
 
Karolina Kamińska 
 

DWUJĘZYCZNE KLASY Z JĘZYKIEM FRANCUSKIM BADAJĄ WPŁYWY XIX-WIECZNEJ MODY FRANCUSKIEJ NA ŻYCIE W WIELKOPOLSCE

 
 

ROK SZKOLNY 2021/2022

 

XLV Olimpiada Języka Francuskiego

Komitet Główny XLV Olimpiady Języka Francuskiego podał wyniki etapu centralnego. Nasze szczęście jest poczwórne! Takich wyników jeszcze nie było!  :)

Magdalena Bernal – laureatka 

Kinga Dubel – laureatka 

Anna Soukharev – laureatka 

Jadwiga Śmielecka – finalistka 

Félicitations, les filles!!! Nous sommes très fiers de vous!!! 

 


Obchody 30-lecia dwujęzycznej sekcji francuskiej w MARCINKU trwają.

Z inicjatywy tegorocznej klasy wstępnej Galia 0, 29 października 2021r. przebraliśmy się za postaci związane z historią Francji. Na korytarzach szkoły można więc było spotkać między innymi Trzech Muszkieterów, króla Słońce, Ludwika XIV ze swoim dworem, żołnierzy, generałów, Marię Skłodowską-Curie, La Fontaine’a, królową Margot, kilku mimów, kilku Napoleonów Bonaparte, Asterixa , Obelixa i Idefixa, Małego Księcia z liskiem, oraz całe rzesze paryżan i paryżanek.

Na jeden dzień przenieśliśmy się w czasie. Tańcząc, śpiewając i wychwalając francuską historię, bawiliśmy się doskonale wprawiając w zachwyt i przyciągając także wielu nie-francuskojęzycznych uczniów.

Vive la France! Vive Marcinek! Vive Notre Section Bilingue!

30-lecie dwujęzycznej sekcji francuskiej Marcinka

 

ROK SZKOLNY 2020/2021

 

Wyniki Olimpiady Języka Francuskiego

Nasza uczennica Anna Borowiak z klasy Omega 2 została laureatką Olimpiady Języka Francuskiego, a Małgorzata Mielcarek i Joanna Nowicka z klasy Omega 3 finalistkami na granicy laureatek :)

Félicitations! Nous sommes très fiers de vous!

Gratulujemy również nauczycielkom prowadzącym nasze uczennice :)


Międzynarodowy certyfikat z języka francuskiego DELF B2

W tych trudnych, pandemicznych czasach, w sobotę 6 marca 2021, z zachowaniem wszelkich reguł sanitarnych, nasi uczniowie z klasy Omega 3 napisali w auli Szkoły egzamin DELF na poziomie B2.  Po południu zdawali część ustną w sąsiadujących salach na drugim piętrze. Pamiętacie jeszcze widok z okna? Nasze romanistki miały również pracowitą niedzielę sprawdzając prace pisemne. Trzymamy kciuki za dobre wyniki :)

Przy okazji dziękujemy Dyrekcji Szkoły i ekipie z obsługi za umożliwienie przeprowadzenia egzaminu, przygotowanie sal i potrzebnego sprzętu. Bez Was egzamin nie mógłby się odbyć…

   

marcinek logo
Copyright © 2020 I Liceum Ogólnokształcące im. K. Marcinkowskiego
move top