Koncert  Śpiewający „Marcinek”

Krzysztof Lipiak (mat. 1978)

 

 Koncert  Śpiewający „Marcinek”

 

   Obchody  stulecia naszej Szkoły zainaugurowaliśmy  śpiewająco – a dokładniej : organizując w 99. urodziny, 21 maja 2018 roku w Teatrze Wielkim w Poznaniu koncert zatytułowany ŚPIEWAJĄCY  „MARCINEK”.

   Pomysł jego zorganizowania  narodził się wiosną 2017 roku podczas jednego ze spotkań przy naszym stoliku w Hotelu Kolegiackim. Początkowo była to niezobowiązująca, swobodna rozmowa, kiedy jednak na następnym spotkaniu Przemek Smulski poinformował, że mamy zarezerwowany Teatr Wielki, zrozumiałem, że nie ma odwrotu i musimy to wykorzystać.  Jeszcze  przed wakacjami nawiązałem kontakt z solistką Teatru Wielkiego Basią Kubiak – koleżanką z mojej klasy w „Marcinku”  oraz Jej córką Patrycją – flecistką i jednocześnie managerem CoOperate Orchestra. W tym gronie powstał program koncertu i lista wykonawców. Sprawami formalno-prawnymi i finansowymi (sponsorzy) zajął się Przemek Smulski, ja pełniłem funkcję koordynatora całości.

   Honorowy patronat koncertu zgodził się objąć Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, a Województwo Wielkopolskie znacząco koncert współfinansowało. Finansowo wsparły nas też Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu i Koleje Wielkopolskie Sp.z o.o. Z darowizn – cegiełek uczestników koncertu udało się zebrać ok. 20.000 zł , kwota ta zasiliła konto Stowarzyszenia Wychowanków „Marcinka” z przeznaczeniem na obchody stulecia naszej Szkoły. Wszyscy soliści i chóry zrezygnowali tego wieczoru z honorariów.

Szczęśliwy finał przedsięwzięcia miał miejsce w poniedziałek 21 maja o godz. 19.00.

W koncercie wystąpiły chóry:

         Wychowanków „Marcinka” pod dyr. Antoniego Grochowalskiego

         Wychowanków „Marcinka” Di Nuovo  pod dyr. Doroty Wojnowskiej

         Uczniów „Marcinka” pod dyr. Leszka Marciniaka

a więc 3 pokolenia chórzystów – uczniów i absolwentów naszej szkoły oraz znakomici śpiewacy operowi – również nasi absolwenci :

         Barbara Kubiak – sopran (matura 1978)

             Aria Visi d,arte z opery Tosca  G. Pucciniego i

             Aria O mio Babbino G.Pucciniego 

         Karol Bochański – tenor (matura 1979)

             Aria Nessun Dorma z opery Turandot G. Pucciniego i

             Aria Dein ist meinganzes Hertz z operetki Kraina Uśmiechu F. Lehara

          Szymon Chojnacki – baryton (matura 2003)

             Aria Fiesca z opery Simone Bochanegra  G.Verdiego i

             Aria Tewiego Mleczarza ze Skrzypka na dachu J.Bocka

Chórom i solistom towarzyszyła  CoOperate Orchestra pod batutą A. Domurata.

Orkiestra wykonała popularne uwertury operowe (Carmen G.Bizeta, Cyrulik Sewilski G.Rossiniego ) oraz kilka tematów filmowych ( Gwiezdne wojny, Harry Potter).

Blisko trzygodzinny koncert zakończyło brawurowe wykonanie przez orkiestrę, wszystkie chóry i solistów Libiamo z opery Traviata G.Verdiego.

Na scenie rolę gospodarzy pełnili Barbara Kubiak (matura 1978), która powitała gości w „swoim teatrze” oraz Leszek Marciniak (matura 1980) – śpiewak sekstetu wokalnego Affabre Concinui , także od niedawna dyrygent chóru uczniów „Marcinka”.

W czasie koncertu pani dyrektor Alina Chojnacka została uhonorowana tytułem i medalem Przyjaciel „Marcinka”, zaprezentowano widowni najaktywniejszych członków zarządu Stowarzyszenia Wychowanków, a także odbyło się prawykonanie skomponowanego przez Leszka Kubiaka hejnału „Marcinka”.

   Na widowni – a  po koncercie w czasie spotkania towarzyskiego  w foyer Teatru Wielkiego obecnych było blisko 700 osób. Poza uczniami i absolwentami naszej szkoły przybyli także obecni i emerytowani nauczyciele „Marcinka” oraz zaproszeni goście.

Z okazji koncertu przygotowałem czterostronicowy folder przedstawiający jego wykonawców, organizatorów i sponsorów.

W wydawnictwach dotyczących tego wydarzenia po raz pierwszy pojawiło się barwne logo stulecia autorstwa Igora Morskiego

Koncert był okazją do kolejnego spotkania po latach i odnowienia kontaktów wielu roczników naszych wychowanków i poza wrażeniami muzycznymi stworzył dobry klimat dla zbliżających się obchodów 100-lecia „Marcinka”.

Zał.

  1. cegiełka
  2. ulotka informacyjna
  3. zaproszenie i folder
  4. zdjęcia

 

Medal Przyjaciel Marcinka dla A.Chojnackiej

Barbara Kubiak przekazuje dyrektor A. Chojnackiej partyturę skomponowanego przez męża Leszka Kubiaka hejnału „Marcinka”.

marcinek logo
Copyright © 2020 I Liceum Ogólnokształcące im. K. Marcinkowskiego
move top