Historia Sekcji dwujęzycznej

Sekcje dwujęzyczne istniały już na terenie Węgier i Czechosłowacji, kiedy Ambasada Francji w Warszawie zaproponowała w 1990 roku utworzenie podobnych klas w pięciu polskich liceach, pośród których znalazło się również I Liceum Ogólnokształcące im. K. Marcinkowskiego z Poznania. Już wówczas nasza szkoła miała długą tradycję nauczania języka francuskiego (od 1962 istniały w szkole – należącej do UNESCO – klasy z poszerzonym nauczaniem tego języka); tym niemniej uruchomienia Sekcji dwujęzycznej stanowiło moment przełomowy i rozpoczęło nową, "francuską" erę w historii szkoły.

Po akceptacji propozycji Ambasady przez dyrektora Marka Rybarczyka wszystko potoczyło się bardzo szybko: najpierw pani Paulette Jagodzińska, którą bez cienia przesady można nazwać "matką Sekcji Dwujęzycznej", odwiedziła – wraz z przedstawicielami pozostałych liceum – szkołę dwujęzyczną w Budapeszcie; później rozpoczął się długi i owocny okres przygotowań do pierwszego naboru w 1991 roku. W tym momencie rzeczą najważniejszą było przygotowanie programu nauczania francuskiego dla klasy "zero" oraz szkolenie profesorów przedmiotów, którzy – ucząc się francuskiego od zera – już rok później mieli wykładać zarówno po polsku jak i po francusku – szkolenie, które jest zresztą wciąż kontynuowane w szkole i na stażach w francuskim Sèvres. W tym samym czasie Ambasada przekazała szkole sprzęt audiowizualny oraz francuskie podręczniki ("Un jour j’irai à Paris", "Nouveau sans frontières").

Pierwszy rok szkolny rozpoczął się w Sekcji 1. września 1991 roku obozem integracyjnym – tradycyjną dwutygodniową wycieczką pozwalającą lepiej poznać nowych kolegów i rozpocząć naukę francuskiego. Rok później Sekcja miała swojego pierwszego lektora francuskiego, a już 1993 roku uczniowie wyjechali na pierwsze wymiany ze szkołami z Castillon la Bataille i z Ecommoy. W następnych latach miały miejsce wymiany z Luksemburgiem, Rennes, Annonay, Aszod i Bain-de-Bretagne. Kilka osób miało okazje uczestniczyć w wymianach całorocznych z Rennes i Bain-de-Bretagne.

Również w roku 1993 debiutował teatr francuskojęzyczny, który stanowił ważną formę działalności pozalekcyjnej. Prowadzony do 1996 roku przez panią Paulette Jagodzińską, wystawił m.in. "Chateau en Suede", "Année de la famille" i "Małego Księcia", później pod opieką Christelle le Bot i M. Dominika Richard – nazwany "Jedynka na d.e.s.k.i." – zrealizował kilka projektów teatralnych, wśród których były dwa spektakle "międzynarodowe" – zrealizowane wraz z grupami z innych miast europejskich. "Jedynka" towarzyszyła również poznańskim dyplomatom podczas podpisywania umowy o współpracy z Rennes. Z teatrem pracowali: Sebastien Tourelouse i Piotr Rogaliński. To również dzięki teatrowi i jego współpracy z grupą muzyczną "Abacua" pojawiła się dla uczniów możliwość uczestniczenia w warsztatach perkusyjnych. To także członkowie teatru (choć nie tylko) wspomagali przez kilka lat organizację – organizowanego w Poznaniu przez sześć kolejnych lat – Ogólnopolskiego Festiwalu Francuskojęzycznych Teatrów Licealnych, który miał miejsce w budynku liceum.

Stopniowo rozwinęły się również inne formy działalności pozalekcyjnej. Najpierw była to gazeta Sekcji "Destination l’Europe", w której uczniowie opisywali swój udział w projektach teatralnych i w wymianach. Od września 1999 funkcjonwała również strona internetowa – początkowo samodzielnie, aktualnie w ramach strony liceum – redagowana i aktualizowana przez byłych i obecnych uczniów.
Od września 2001 w naszej szkole funkcjonowało również gimnazjum dwujęzyczne, które pozwoliło nam zaoferować nauczanie dwujęzyczne większej grupie młodych Poznaniaków i którego ukończenie umożliwiało naukę w sekcji dwujęzycznej naszego liceum.
Od września 2019, wraz ze zmianą systemu edukacji, nasza szkoła powróciła do tradycji klasy wstępnej z językiem francuskim – rocznego przygotowania do czteroletniego liceum dwujęzycznego.
marcinek logo
Copyright © 2020 I Liceum Ogólnokształcące im. K. Marcinkowskiego
move top